← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
i ärlighetens namn by Vero

” Du duger inte ”

Las detta och begrunda. I USA gors en sociologisk undersokning pa trearingar. Man satter pa dessa barn en bandspelare som kan ga timmevis innan man behover byta kassett. Sa fort en kassett ar slut sa byts den ut mot en ny. Bandspelarna fangar upp samtliga ” horbara ” budskap dessa barn far under en 14dagars period. Sa samlas  alla kassetter in och forskarna analyserar och klassificerar alla budskap barnen fatt. Man finner att 85% av budskapen innehaller ” stopp, nej och forbud ”.

Men framfor allt:  85% av budskapen innehaller den grundlaggande varderingen ” You are not good enough ”.  Du ar inte bra som du ar.

Du ar inte tillrackligt bra. Du duger inte.

Det ar bra att veta att manga utav oss mer eller mindre , har fatt denna ”personliga lag”  inprantat i oss pa manga tusen olika satt, och att denna personliga lag ( som ar en logn) i sin tur ar orsak till att vi ofta tolkar (laser) verkligheten pa ett felaktigt satt. Vi skapar bilder av verkligheten som inte ar sanna.

Att lasa om detta kan naturligtvis vara tungt och jobbigt. Man blir pamind sjalv om alla ganger man sjalv inte orkat med att vara ” varldens basta ”  ihop med barn.

& genast kan man fa skuldkanslor. Da ar det skont att veta att det enda sanna med det forflutna ar att det inte ar har langre. Det ar aldrig forsent att gora nya forsok.

Alla ar har for att lara. 

En annan viktig femma, ar att vara uppmarksam. Nagra leads att tanka pa nar man speciellt har unga formagor framfor sig sasom barn eller andra vilsna sjalar, ar att vara neutral, uppmarksam och oppen i sin kommunikation. Bestam inte at andra vad de skall gora eller vad de gor fel. Vem ar DU att bedomma eller bestamma over nagon?

Du kanske inte vet hela denna manniskans bakgrund. Du kanske inte vet hur lilla barnet har det pa hemmafronten. Du kanske inte vet vad din basta vaninna gar igenom for tillfallet. Du kanske inte har den inutiativa formagan att vara en tankelasare (hahah) och tro dig veta allt som din baste van tanker och kanner. Om du ar hans van sa lyssna noga, begrunda och stall fragor. Fast om vederborande inte onskar rad sa var bara uppmarksam och stottande.

Ofta forsoker jag tanka pa att vara uppmarksam, och att selektiv varseblivning hindrar oss från att se sanningen om andra människor på grund av etiketter vi redan tillämpat på dem. Vi ser bara det vi väljer att se. Det kan begränsa våra möjligheter att bilda komplexa och uppfylla vänskap och relationer. Ju mer medveten du blir om denna process och just dina triggers, desto bättre utrustad kommer du att vara att hantera situationer och förhållanden på olika sätt, i vissa fall kanske ett mer känslomässigt och hälsosamt sätt.

Experimentera pa din partner (om du har nagon ) att vagra braka eller ga in pa farlig mark, domma eller tillrattavisa nasta gang ni har en fight. Du skall se hur han kommer att mjukna och tanka hundratals tankar om ditt satt att just kommunicera mer uppmarksammat och att du denna gang valjer att backa istallet for att harja runt och sura i timmar. Jag har nog experimenterat sedan jag stod i dorroppningen till mitt  hjartats lagenhet 🙂 ! Han vet bara inte om det……   Han ar van med att skrik ger makt, att fortvivlan, grat i kaskader och tjurande belonas tillslut med lagomt svala kramar. Inget for mig. Jag ar inte den skrikande kvinnan. Jag alskar diskussioner och visst ar det skont att INTE skrika, och att man istallet  kan tala i normal samtalston – det ger mer styrka, dignitet och respekt !  & framforallt sa lyssnar den du har framfor dig battre.

For visst vill vi ALLA kanna oss respekterade?

2 svar på ”” Du duger inte ””

Kommentarer är stängda.