Ibland hander det. Igar hande DET ! Vi var bjudna pa fodelsedagsfest till Luca & hans Federica. Vad som hande? Nagot sa simpelt som vi alla alltid eller ja, oftast gor i Sverige och ovriga nordeuropa vi minglar runt, och vi forsoker bekanta oss med nya manniskor… Socialisera sig, kallas det 🙂 !
J0, jag var upptagen i 4timmar att tala och svara pa fragor om vem jag var, om Italiens historia, om ishotellet i Jukkasjarvi, om London liv, om hur svenskar ar i storsta allmanhet, de svenska mannen, foretagsamhet, politik, hur det ar att bo i Padova kontra att komma fran mindre stad i Sverige.
Fattar ni, nagon kunde halla en konversation med mig i 4timmar. Det visade sig att det var 2st flickor oxa. Otroligt roligt. Kanske var det for att jag hade bemodat mig med att anlagga en ny frisyr infor kvallen. Jag sag lite snallare ut an vanligt med Bardot hair, och diadem. Den looken forsvann ratt snabbt nar vi kom till nattklubben Q – kanske en utav de samsta nattklubbar man skulle kunna tanka sig. Padova har en befolkningsmangd pa 250.000 invanare, sa man kanske skall oppna en nattklubb har? En cool. En som ar vart ett besok 🙂 !
Skall tillaggas att jag sjalv kanske var lite dalig pa att socialisera mig da jag blev helt overrumplad over alla fragor. Sa fyyy mig.
Denna ost heter burata, och den hittar ni INTE i Sverige. Den ar fran syditalien, och ar knuten med grona skogs blad, och inuti rinner det ut en graddig ost som……hhhmhmhmaaaahhhhhh…
Inte ens Ostermalmshallen kan stoltsera med denna ost. Om ni tanker det basta samlaget ni kan tanka ER, sa smakar denne ost. ( Ops, nagon som VERKLIGEN vet om google translate funkar helt prima(?) hahahah….)
Federica hade ordnat sa fantastiskt for oss alla gasterna. Jag var inte sa himlans hungrig, da min detox dag som ni vet utspelar sig pa torsdagarna var alldeles for nara inpa, sa jag har svart att fa upp aptiten igar…. Nu ar den i full gang, efter lussebullarna imorse. Tacos ikvall 🙂
Jamen, ni ser ju dessa goda pasta gratangerna…MUMS ! Provade bara en liten del utav allt detta. Var proppmatt pga aperon innan pa en 45min. Man hinner dricka mycket vin pa den tiden 🙂 !
Maranger med gradde i – jag gillar inte desserter fast jag gillar maranger. Som att ata socker, och just i detta ogonblicket vill jag skoja till det med en chock for min lilla magelimage.
Paradoxala Vero.
Alessandro & Federicas bror Gianluca. Alltid valkladda herrar med ett leende pa lapparna.
Har har vi Federica som var den perfekta vardinnan igar. Verkligen en genom snall tjej, ni vet med vissa sa kanner man utav sadant direkt. Ar inte det bra lustigt, och intressant. Med vissa, sa har man lust att dra ned ogonbindeln och satta pa sig horselkapan.
Passionen ar hungrig.
Passionen roker, pa deras laaaaaaaaanga balkong som ligger over ena floden, som ar en utav min absoluta favorit stallen att hava sitt hus pa… Mycker vackert och stillsamt. Dock inte sa stillsamt nar jag dok upp, som borjade sjunga grekiska sanger ihop med Veronica efter ett tag…hihihi.
Men, ser ni inte hur snall jag forsoker att se ut? Den funkade ju….snall som ett skogsra.
Har ihop med Padovas fashionista Ilaria, alltid trendigt, elegant, foranderligt kladd.
Det ar lack & det ar vino fargen som galler har i Italy. 4 hade smyckat sig med vino fargen denna aftonen.
& Alessandro, hur stiligt fashionistO ar inte han? smyckad med en nyckelpiga pa kavajen, och hur sag machettknapparna ut, tror ni? #nyckelpigor











