Om folk gar ned i vikt, maste det innebara att den/de personen/erna har atstorningar da? Den personen kanske har tranat, atit sunt, och vill vara sa smal. Det som ar bra da i detta landet, det ar att har sager man vad man tror att den personen vill hora(ok, da med tva prickar over o:et)… Man sager: ” WOW, vad snygg/vacker/fit/harligt smal du har blivit..!!!” Varfor saga nagot positivt & sedan avsluta med nagot negativt som manga gor i SVERIGE???
Folk ar inte oroliga, de ar till 75% avundsjuka, och skulle jakligt garna vilja veta hur DU lyckats…. Finns ett annat hemskt ord oxa – MISSUNNSAMHET!
Naturligtvis, har jag irriterat mig pa nagot som skrivits nagonstans…. Exakt, det har jag, och detta var kommentaren som gav mig en latt rysning av aggressivitet. ” Snygg, men tank pa att for hogt harfaste visar aldern eller att man tappat hair sa kor ner haret i ansiktet lite da o da sa blir du snart 14 igen….so sweet.”
Ehhh? Tack for tipset, fast varfor skall man avsluta med att beratta vad hon skall gora for att undvika att ha lagre harfaste, samt att se ut som 14 igen? Saklart var jag tvungen att kommentera, om det var en komplimang, och att ordet MEN ar forknippat med negativitet samt varfor man skall man ge tips till en annan ”kapten”… har hon bett om det? Knappast!!
Svaret var absolut annu varre, och det skrevs till mig. Hon bokstavligen berattade hur denna kvinna som hon vad jag formodar kanner bra, att hon minsann var i Brazilien nar hon var liten o var sa vacker, och att nu ville bli sa hemskt smal igen som pa de filmerna fran den tiden nar hon var 14ar…. och det skulle ju vara svart – och att man borde nog se henne i bikini bakifran for att forsta….. Fatta att skriva sa har pa nagons wall, till ett foto som visar en person som ar glad over att gatt ned i vikt efter att varit gravid….(???) !
Till saken hor den att jag bara traffat denna kvinna en gang, och hon sag inte ut sadar som hon gor nu, och jag tyckte hon sag helt fantastisk ut…. Sedan hur hon burit sig at att loosa vikt, hur hon mar, vad hon ater till middag ar knappast var sak att lagga sig i om….. fast folk ar sa himla duktiga pa att lagga sig i hela tiden. Tack, gode gud sa slipper jag detta. Ok, jag lade mig i, fast detta pga av att manniskan som skrev kunde vakna upp, och sluta ge tips som ar negativa. Mitt syfte var att beromma, och ge en trevlig kommentar….
Okidoki, nu lite dagens foton…




















