Forlat, men var ar den riktiga svenska mannen? Ligger man inne med sadana har frisyrer pa 2010-talet, or what? Ar jag omodern? Ar det endast musiker som har sadana har tidskravande-uppatgaende-geleigafrisyrer? Mannen har mera harvardsprodukter an kvinnan? Meterosexuellt samhalle kanske blir det ” Nya Sverige”inom kort.Sammanfattning#mello.
Gallande Carola sa ar hon alltfor surrealistisk. Sjunga gor hon galant och mer dartill. No more comments.
Jag laser pa FB, om en sot tjej som stor sig pa folk som tar droger. Varfor man knarkar, vare sig man haft ett tufft liv eller inte. Citerar henne: ” Finns ingen acceptabel forklaring. Och fine om droger tagit over ditt liv, ta tillbaka ditt liv da. Finns ju hjalp, vi bor i Sverige. Tragiskt.”
Innan dessa slutliga meningar, sa borjar hon med att skriva hur illa de har manniskorna ser ut, vilken hjarnkapacitet de har etc.
ALLA tror jag ar overens OM att droger ar dynga. Jag anser personligen, att skriva sa har ar nagot som ar mycket oacceptabelt. Ingen vet vad nagon annan bar pa innerst inne, ingen vet dennes historia, man kan inte domma folk for att de tar droger. Jag tror att om de hade fatt valja sa hade de avstatt. Det ar valdigt enkelt att ”tycka” saker… Man har ansvar over sitt egna liv, javisst. Alla har kanske inte den orken att hjalpa sig sjalv. Sverige ar INTE ett land dar det ar latt att fa hjalp gallande drog hantering, det kan jag saga med 100% sakerhet.
En utav mina ex, var svart beroende av droger. Jag har forsokt hjalpa honom sjalv, via hans foraldrar, via hans vanner osv. Det ar svart. Jag kan ”tycka” att han forstor sitt liv, javisst. Jag kan daremot ej domma, honom… ty jag vet hur han har kampat att bli fri, hur langa koerna ar, att han behover stod, fast far inget stod, och han orkade inte hjalpa sig sjalv. Det finns en mycket tragisk historia bakom varfor han borjade med droger.
Det finns knappt nagra resurser inom sjukvarden, och psykiatrin. Min basta van som arbetar som ombud/advokat at de tyngsta kriminella i Sverige, de som oftast har drogmissbruk liggandes bakom sig, hon berattar for mig att de kan ta fler ar, innan de ens far hjalp att tala med en psykolog, framtills dess sa far de ga pa angestdampande tabletter.
Manniskor ”tycker” massor utav radsla, utan att ej se manniskan, och skapa sig forstaelse over just den manniskans liv, och baggage. Man valjer om man vill involvera sig. Vad jag definitivt tycker att man skall valja, det ar att SLUTA ”tycka-anta” over nagons liv.
Den mest horribla situation ar de barn vars moder tagit droger medans da var gravida. De som ar beroende nar de oppnar upp sina ogon for forsta gangen i livet. De som ej vet nagot annat. Alla har inte samma forutsattningar. Vi kan daremot forsoka hjalpa dessa manniskor, hava forstaelse. Innerst inne vill ALLA bli hjalpta…MEN det tar tid, och den tiden kanske inte finns 🙁

