Jag tänkte göra ett inlägg om hur man tar AM-kortet och ganska mycket info om hur det fungerar för jag har märkt att ni har varit lite nyfikna. 😉 Så jag berättar steg för steg om hur jag gjorde och i vilken ordning. 🙂
Steg 1. Först så letade jag efter en trafikskola och bokade in mig på en utav deras kurser för att ta AM-kortet. Jag gick på UmeåVännäs trafikskola. Men man får komma ihåg att trafikskolor oftast brukar ha kurser på sommaren och våren.
Steg 2. Efter att jag hade bokat in mig på kursen och betalat avgiften så gick jag på den första teorilektionen på trafikskolan. Jag var inte ensam, det satt flera ungdomar i det lilla klassrummet för att lära sig om moppe. Jag gick på tre lektioner som var två timmar långa. Sammanlagt så hade jag 6 timmars teori. På kursen så fick man även sina läroböcker som hängde med avgiften.
Steg 3. När jag hade gått på alla kurser så gick man raskt över till det praktiska, det som gjorde mig jättenervös. Den första körningen var manöverkörningen då man körde på en asfalterad plätt och i princip lärde sig att hantera moppen. Man kör slalom med koner och kör så långsamt som möjligt och snabbt som möjligt, lär sig att hålla balansen, bromsa, använda blinkers osv. Det gjorde jag tillsammans med en utav grupperna från teorilektionerna. Det tog en timme och när man var klar med den så fick man boka en tid för övningskörningen.
Steg 4: Sen var det dags för övningskörningen, då var jag sjuuukt nervös och det får man vara. Övningskörningen är när man åker ut och kör moped i trafiken tillsammans med sin trafikskolelärare. Jag fick ta på mig massa säkerhetskläder och utrustning innan jag och min lärare gick till garaget för att välja en moppe. Min lärare började med att skjutsa mig en bit så jag fick känna på känslan och sen var det min tur att ta över styret för att få köra på egen hand samtidigt som jag skjutsade min lärare. Jag var som sagt jättenervös och höll på att välta en gång när vi skulle stanna vid vägen, men det gör inget för läraren är van och kan snabbt hantera situationen med vikten och är bra på att förflytta och anpassa sin kropp så att mopeden står stadigt. Kom ihåg det. Jag hade övningskörning 2 gånger och de var 2 timmar långa, sammanlagt så övmningskörde jag i 4 timmar.
Steg 5. När jag var färdig med övningskörningen så fick min lärare godkänna mig innan jag kunde gå vidare med nästa steg, dock är det väldigt liten chans att man misslyckas på uppkörningen/övningskörningen för det är ganska enkelt att bli godkänd. Efter det så fick jag gå till receptionen på trafikskolan och boka ett datum som jag skulle göra själva moppeprovet på.
Steg 6. Nu satt jag bara hemma och råpluggade inför provet. Jag pluggade i läroböckerna som man fick på teorilektionerna och så pluggade jag med hjälp av internetfrågor som man kan träna på genom att få en inloggning från trafikskolan. (Inloggningen får man tillsammans med läroböckerna.) Jag rekommenderar att träna jättemycket på internetfrågorna för man lär sig väldigt mycket på det och sen är det på det sättet man gör provet sen också.
Steg 7. Tillslut kom den nervösaste dagen i mitt liv, den dagen jag skulle göra provet. Allt handlar liksom om slutprovet för då får man veta om man är godkänd eller inte, alltså om man får köra moppe eller inte. Alla som gör körkortsprov gör det på samma ställe, på trafikverket. Det finns ett trafikverk i alla städer så det är ganska enkelt att hitta ett sådant, sen vet nog föräldrarna det också. Jag gick i alla fall in på trafikverket och satte mig i ett väntrum. I väntrummet så fanns det en fotoautomat som man fick gå och ta kortet i som man har på sig själv på sitt körkort. Där skriver man in sina inställningar, tar kortet och skriver sin namnteckning. Sen gick jag till receptionen direkt efter att jag hade tagit kortet och fick säga mina uppgifter och visa leg för att typ ”checka in” inför provet. När alla var klara så gick vi in i ett litet rum med datorer, då fick vi lämna in våra leg och stänga av våra mobiler innan vi fick sätta oss vid varsin dator. Sen börjar provet. Läraren har en kort genomgång hur det fungerar och sen sitter man och gör frågorna på samma sätt som med övningarna på ens användare. Jag var såklart jättenervös när jag satt och svarade på frågorna. Man har typ 50 min på sig så det är ingen brådska. Tillslut så var jag klar med frågorna och fick då mitt provresultat på en gång. Jag fick godkänt, det var en sådan lättnad! Sen tar man sina saker och går hem helt enkelt.
Steg 8. Det sista man gör är att vänta in sitt körkort. Man får köra innan körkortet har kommit men då måste man ha sitt körkortsbevis med sig hela tiden. Men när mitt körkort kom i posten så var jag överlycklig, det var liksom ett bevis på tiden och energin som jag hade lagt på att få ett sådant kort. Sen måste man komma ihåg att så fort man är ute och kör moppe så ska man alltid ha sitt körkort med sig.
Men det var hur jag tog mitt moppekort och jag hoppas att ni tyckte om inlägget och lärde er något utav det. Har ni fler frågor så är det bara att skriva i kommentarerna. 🙂



HEJ!
Jaha, oj den tiden är tuffast, jag förstår din situation. 🙁 Hmm, det är så svårt att säga vad som är viktigast på provet eftersom att allt är i princip lika viktigt.
Plugga ordentligt på datorfrågorna så kommer du fixa det! Kramar
Hej Wilma!
Bra inlägg, hade dock inte mycket nytta av det då jag gjort allt men väntar på datum till provet 🙁 Är riktigt nervös, pluggar och pluggar men känns bara som jag glömmer det men vad tycker du var det viktigaste på provet? Kramar
Jag tror att jag fick 57 rätt. 🙂 Jaa, men det är ju det viktigaste. 😉
Vad bra att du tycker det! 😀 Jaa, det skulle jag kunna göra. 🙂
Hur många rätt fick du? själv fick jag 53 och det minsta var ju 52..
så hahha klarade det i alla fall <3
Vad bra att du berättar allt detta för oss moppenyfikna (jag till exempel) kan du inte göra en video på din kanal där du visar din moppe och pratar lite om allt med moppe och priser o.s.v. Skulle vara jätte kul och se och massa bra info. Nu måste jag bara vänta på att jag får ta mitt eget kort