← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
LipstickJungle

My New York dream

Hej snyggos.

 

Ibland dagdrömmer jag mig bort. Jag bor i en underbar lägenhet i New York, allt finns runt hörnet av min lyxigt inredda lägenhet. Mysiga kaféer, unika små butiker, härliga restauranger, dyra inredningsbutiker, ja allt man kan önska sig finns där utanför.

 

Vädret är alltid lagom varmt och träden med sina gröna lummiga blad ger skugga när man sitter i central park och sippar på en latte..

 

Tar med mig en Starbucks latte upp i min mysiga och stilfullt inredda våning efter min obligatoriska morgonrunda. Gör mig iordning för en dag på jobbet, där jag jobbar på Vouge, mina kläder är av senaste snitt och tidlöst stilrena och väskorna jag äger are to die for.

 

Jag kommer hem från mitt glamourösa arbete, sätter min fräscha, nyinköpta bukett med vita liljor i vatten, tar en lång härlig steamshower och sätter på mig min härligt aprikosfärgade mysdress från Juicy Couture, tänder lite ljus och häller sedan upp ett glas färsk, kall juice och kurar upp mig i soffan med en favoritbok.

 

På stereon spelas klassisk musik på låg nivå och efter en stund sätter jag mig i det stora fönstret med min kashmirpläd från Gucci runt axlarna och tittar ut över staden som aldrig sover.

Ytligt… Japp, och riiiiktigt härligt ;)

 


 Hôtel Americano

 

XOXO Emma