Det har hänt så mycket i mitt liv på senaste. Den viktigaste och bästa dagen i mitt liv var igår, min student. Gick upp 4.15, fixade mig och var inne i stan för champagnefrukost på Karlavägen 7.00. Det var inte så gott med champagne så tidigt men det gick ner tillsammans med lite jordgubbar. Kl. 9.00 var det dags för avslutning på Intiman, som åren innan, och sedan bar det av till skolan för betygsutdelning och lite lunch/dekorering av flaket.
Utspringet var kl. 12.00. Känslan att stå uppe på backen och se alla tusentals människor där nere var helt overklig. Jag kunde/kan fortfarande inte förstå att det var JAG, lilla jag, som tog studenten igår. Kommer nog förstå det om först ett par veckor? Mamma, pappa, syster, älskling, mormor och morfar väntade där nere och tog massor av bilder. Haha, de hade fixat världens sötaste skylt med bebisbild! Lägger upp bild här nere.
Sprang tillbaka till skolan, bytte om till flakkläder och hoppade på flaket (utan mössa osv!). Innan det hade åkt iväg var alla dygnsura och all öl började ta slut. Att åka flak var nog en av de roligaste saker jag gjort i hela mitt liv. Kunde inte förstå att jag stod där som världens lyckligaste tjej och bara kände mig helt fri. Helt sjukt..
Åkte hem med Johanna och Emelie, duschade på 5 minuter, fixade mig i 10 minuter och sedan bar det iväg till min mottagning dit hela min stora släkt kom. Konstig men rolig känsla att ha alla samlade, händer inte allt för ofta.
Nu är kl 15.00 dagen efter.. jag känner mig tom och jag vet inte om jag ska vara världens lyckligaste eller mest ledsna. Har lite blandade känslor just nu.. Skönt att vara ”fri” men ändå en konstig känsla som inte vill lämna kroppen. Förstår nog inte ännu att jag inte har någon skola, lärare, klass, att gå tillbaka till. Det/de som alltid varit en trygghet. Känns bara så konstigt.
Här kommer i alla fall lite fina bilder från igår, världens bästa dag!
















