← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
MELLAN YTA OCH DJUP

TANKSPRIDD KVINNA

I dag hände det som borde ha hänt för länge sedan – jag glömde kvar min mobil vid kassan på Coop och kom på detta cirka en kvart senare!!


P A A A A N I K – man hinner ju tänka tusen tankar bl a ”tänk om nån jäkel sitter och läser mina sms och personliga anteckningar just nu” och ”vad fan har jag för bilder i telefonen egentligen, är alla barnsäkra” (hehe) ????


Stormar in på Coop som om jag tillhör polisens insatsstyrka och armbågar mig fram till kassan med en svettig nuna. Jag flåsar:


– Hej, jag har glömt min telefon här nyss, har du sett den…??? (Snälla snälla snälla säg ”ja! Säg ”ja!””.


Den ultrablonderade unga kassörskan nickar och tar fram min rosa bästis från en gömma bakom kassan och hon räcker den till mig med ett vänligt leende. I LOVE YOU!!!!!