← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
MELLAN YTA OCH DJUP

GODIS ISTÄLLET FÖR SKOLMAT

Att fetman ökar i landet är inget nytt, men fortfarande djupt tragiskt då fetma minskar livskvalitet- och längd, kan ge följdsjukjdomar som diabetes m.m.


Att barn och ungdomar blir övervikitga i unga år av skräpmat, godis, läsk, stillasittande aktiviteter framför datorn m.m, är extra tragiskt! Dessutom lagar tandläkarna tydligen hål i tänderna på allt yngre barn – även det så fruktansvärt!


Enligt Skolmatens vänner struntar varje dag omkring 120 000 elever i Sverige att äta i skolmatsalen. Istället väljer eleverna att äta godis eller snabbmat!


Inte vet jag hur det var hos er när ni gick i skolan, men de gånger det var s.k. ”äcklig” mat tiden mellanstadiet till gymnasiet, kan jag nog räkna på tio fingrar. Jag minns bra och riktigt god mat!


Älskade bl a köttfärssåsen med spiralmakaronerna, de underbara pannkakorna, korvstroganoffen med ris och mumsig köttsoppa!


Visst hände det att man hoppade lunchen och gick och tryckte i sig en hamburgare eller bakelse, men skolmaten, den åt man, inget snack om det. Vi hade förövrigt godisförbud på skolan under grundskoleåren, vilket jag tycker är bra.  


Läste på svt.se om skolmaten som får mycket kritik på sina håll och varierar otroligt i kvalitet. Jag blir förbannad när kommunerna skär in på kostnader för något så viktigt som att kidsen ska kunna äta ordentlig och väl smakande mat – detsamma gäller för alla våra fina åldringar, de behöver all näring man kan få och då vill man inte äta smaklös mat som liknar ett vitt papper! 


 


 



Så här skriver svt.se om skolmaten (kortat texten något):


Det är stora skillnader mellan hur mycket pengar kommunerna lägger på skolmaten. En undersökning som Rapport har tagit del av visar att de kommuner som satsar mest pengar på skolmat satsar tre gånger mer än de som satsar minst.




Om man drar av kostnader för personal, transporter och annat landar den faktiska livsmedelskostnaden på runt 40 procent av den totala kostnaden per elev och år.


Eleverna i Övertorneå serveras livsmedel för 19 kronor per dag medan eleverna i Vara serveras mat för sju kronor på dag. Det visar en undersökning från Skolmatens Vänner, vars verksamhet finansieras av Lantbrukarnas Riksförbund, LRF.


Kommunerna i Storuman, Övertorneå, Kramfors, Hylte och Uppvidinge ligger i topp och lägger tre gånger mer pengar på skolmaten än i Vara, Mjölby, Mariestad, Vaxholm och Linköping.


Men frågan är inte hur mycket måltiden kostar utan hur näringsrik och god den är.