← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Lady70+

NÄSTAN 2 TIMMAR TOG DET …

Hej Alla Kära !

Det tog nästan 2 timmar att få upp vardagsrummets gardiner. Den mittersta hållaren hade lossnat från väggen.

Jag gruvade mig för hur jag skulle göra och gick runt och runt och det blev inget gjort. Fy jag är inte expert på verktyg och allra helst de som väsnas.

Nu blev det så till slut att jag tog fram borr eller skruvdagare jag vet inte ens det vad det heter. Det tog bara det tid att förstå sig på hur jag skulle fästa den där ploppen för att den sätta fast den man skruvar med. När jag satt på den så började den snurra baklänges.

Tänk att stå på en stege utan att kunna hålla i sig och sedan hålla en tung grej som snurrar av bara fasen. När jag äntligen skulle skruva in skruvarna så då visade det sig att de var för korta.

Det var bara att balansera sig ner för stegen och leta efter längre skruvar. Skruvar finns det gott om, undrar om jag har tappat några som tillhör mig. Det kändes så i alla fall.

Nåja gick upp igen för stegen och satte igång grejen, skruvarna kom lite snett. Det är kanske för att jag är vindögd fast det inte syns så väl utifrån. Men min älskade son har flera gånger sagt ”Usch, titta inte direkt på någon om du har suttit och läst eller skrivit” för då går liksom ögonen ihop lite extra.

Sedan var det dags att få på gardinerna på gardinstången och sedan kom det värsta: att fästa upp dem på krokarna ytterst, det var rent omöjligt. Då fick jag idén att den böjda kroken i mitten på väggen kunde jag ju lägga gardinstången på och sedan skynda mig till ena sidan och sätta fast gardinstången och sedan snabbt som bara den och fästa den andra änden. Jaha så var det dags för den i mitten. Då var jag tvungen att hämta upp en sax för att klippa upp gardinen längst upp, bakom alltså för att kunna fästa gardinstången i den där grejen.

Är det någon som förstår vad jag har gjort?

Nu har jag suttit och funderat, tänk om det inte håller, Jag har sidogardiner, som är sätt så tunga.

Dessutom har jag två fönsterlampor som min make och jag köpte en gång när vi var i Italien. Tänk om gardinstången ramlar ner på dem.

Ja, det är inte mycket jag tål för nu är jag öm lite varstans. Det kan ju bero på influensasprutan som jag fick i morse.

Imorgon skall jag i alla fall fortsätta med att putsa 3 fönster som jag har kvar och sätta upp gardiner.

Vardagsrunsfönstret är nog lite över 3 meter men de andra är i normal längd eller bredd. Vet inte ens det var det heter.

Nu skall jag passa på och laga en söm på en jacka som jag alltid har på mig vid varmare väder men vid regn. Jag tycker mycket om den så den måste bara lagas.

Ställer sedan undan symaskinen, men skall greppa den rätt.

Vad jag skall se på TV:n det kommer att bli någon slags GALA ikväll. Sedan vet jag inte mer.

Sugen på råa morötter, det kan jag sitta och knapra när ingen hör mig.

Skall läsa mer på internet senare, såg för en stund sedan att ett 30 vånings hus i Shanhai brinner. Fruktansvärt.

Ha en bra kväll och var rädda om Er!

Kram

Ladyn 70+ aren

1 svar på ”NÄSTAN 2 TIMMAR TOG DET …”

  1. Hej kära Rodney! Tack för du delar med dig av dina roliga historier. Kan se dig framför mig. Du är allt en kämpe du. Kramar i massor

Kommentarer är stängda.