Hej igen Alla Kära !
Kan tala om att jag hann inte tvätta bilen då det var kö vid tvättautomaten och även i garaget vad det en annan som tvättade bilen. (igår)
Var i alla fall på kyrkogården och det var fint där Kyrkoförvaltningen hade prytt med granris och det var vackert och fridfullt. Det kändes bra.
Jag har läst om ett V-program som handlar om bortskämda och lata barn/ungdomar. Jag bör se det också för att få en bättre innebörd av det som skrivs.
Kan i alla fall säga att det är ju så otroligt naturligt att hjälpa till i hemmet. Det är inte alltid föräldrarnas uppfostring som är fel,utan barn och ungdomar och även vuxna barn som har fått en fel syn på verkligheten.
Vi kan t ex ta mammans roll, som för det mesta handlar hem mat så det finns något att äta. Bara att planera vad skall det vara för något i dag att äta.
För det mesta är det mamman som lagar maten.
Hon tvättar, ev stryker och manglar tvätten. Lägger in fint i skåpen.
Hon städar.
Ja det finns mycket som mamman gör och även pappan gör ofta ovanstående sysslor. Beroende på vem som kommer hem först.
För det är ju så att jag tror inte att vi har så många hemmamammor längre. De måste ju också bidra med alla kostnader som uppstår och även att tänka på sin egen pension.
Tänk att arbeta hela dagarna och veckor ut. Ha lördag och söndag på sig för att hinna med det som inte hunnits med i veckan.
Tänk att först stå och laga mat, duka av, diska och putsa upp efter middagen.
Sedan också hinna med annat som måste göras kanske förbereda till nästa dag.
Tänk om barn, ungdomar, vuxna barn skulle använda hjärnan till att vara omtänksam. En dag sitter de med egen familj.
Vem är det då som är piga eller dräng.
Kommer mamma och pappa hem till dem då och gör allt för dem.
Jag vet att det händer så hos en del familjer. Jag får till svar när jag frågar om de inte gör det själva. Får till svar att de har det så stressigt och de får ju ingen stund tillsammans.
Vad och hur har mamman och pappan klarat av det.
Tänk att bara inte kunna duka av bordet, diska, torka disken, ställa undan den i skåpen.
Tänk att inte kunna tvätta sina egna kläder.
Tänk att inte kunna göra rent toalettstolen.
Tänk att inte kunna lägga undan avända kläder direkt. Antingen direkt i garderoben eller skåpet eller för vädring beroende om kläderna luktar mat eller röka.
Tänk att kunna ta fram dammsugaren eller moppen eller sopborsten när det behövs.
Jag TROR att det skulle vara bra om de som inte hjälper till när de bor hemma eller är på besök borde tänka om i det snaraste för det här verkar ju helidiotiskt.
Tänk att kunna säga till mamma/pappa: Nu när ni har gjort maten så tar jag hand om resten så kan ni vila eller göra något annat som ni hade tänkt eller idag skall jag försöka göra maten.
För mig är det en självklar sak att alla gör NYTTA hemma för det skulle de må bra av själva.
Att lägga sig på soffan och titta på TV:n när mamma/pappa eller svärmor/svärfar får stå där och ta hand om allt efter en middag t ex.
Jag skulle i alla fall skämmas.
Fy på dem som uppför sig på ovanstående sätt. Nu har jag bara tagit en del vardagens sysslor.
Om ALLA hjälpte till så fanns det mer tid tillsammans. Det skulle bli mycket trevligare-
Att tänka att mamma/pappa gillar att göra mat ”so what”.
Jag kan berätta vid ett senare tillfälle vad och hur jag har haft det och har det nu.
Det var en signal om vad jag har läst och skall försöka se på programmet nästa gång de sänder det om mitt hjärta och hjärna håller. Jag kan ju bli så upphetsad av eländet att jag blir dålig av det.
Ha en bra dag och sköt om Er!
Kram
Ladyn 70+ aren

Du är allt en riktig filur Rodney:)
Kram