← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Tränings och inredningsgalen

Årets mest köpta vagn år 2012

icandy

ICandy – den mest efterfrågade barnvagnen

Den mest efterfrågade vagnen i år är märket ICandy.

Snygg & otroligt praktisk. Kan enkelt byggas om till syskonvagn. Kunderna fastnar för den för att den har det där lilla extra.

Du hittar den här: www.babyrevolution.se Extern länk

 

teutonia

Teutonia – klassisk med ett etablerat varumärke

Teutonia är klassisk och har ett etablerat varumärke som funnits länge.

De är smidiga, smala och enkla att manövrera. Nu till 2011 kommer de med ett nytt koncept där man får kombinera ihop sin egna vagn med olika färger.

Du hittar den här: www.bonti.se Extern länk

 

bugaboo

 

Bugaboo – efterfrågad cityvagn

Efterfrågad cityvagn med små svängbara framhjul.

De var först på marknaden med detta och de flesta har tagit efter. Även här får du bygga din vagn själv i olika färger.

Du hittar den här: www.babyshop.se Extern länk

 

Quinny Zapp

Quinny Zapp – otroligt smidig resevagn

Otroligt smidig liten hopfällbar city/resevagn. Kan tas som handbagage på flyget.

Denna tror vi kommer att komma ännu mer under 2011.

Du hittar den här: www.lekmer.se Extern länk

 

Orbit barnvagn

Orbit – hetaste barnvagnen i USA

USA:s hetaste vagn som snart kommer till Sverige. Den enda helt ekologiska vagnen som finns.

Orbit har många smarta finesser med mycket innovativ design. Kommer till Sverige i vår.

Du hittar den här: www.jollyroom.se Extern länk

 

– Det är såklart viktigt att vagnen är snygg men sedan är det hur man bor och lever som avgör valet av barnvagn. Är det på landet, i villa, i stan med liten hiss eller ingen hiss, kanske reser man mycket och behöver då en vagn som fungerar bra även där, säger Sofia som är en av grundarna till Baby Revolution Extern länk i Stockholm.

Även valet av hjul till barnvagnen bestäms utefter hur man lever och bor. Har man ett aktivt liv med skogspromenader genom grus och svår mark väljer man oftast fasta hjul. Svängbara är ju fantastiskt när man ska röra sig fritt på ganska små ytor inne i butiker och stadsmiljö.

Barnvagnens utseende 2011

– Svart leder starkt, men färg och bygga själv-koncept kommer mer och mer. Mönstrade vagnar är helt ute! Beige kommer starkt! Svart chassi finns i flera märken och kommer ofta som special edition, helsvarta vagnar är hett.

Retrotrenden är fortfarande mycket stark! Så länge föräldrarna är födda på 70-talet kommer retro att finnas!

Källa