← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Tränings och inredningsgalen

Ge ett gosedjur till barn med Cancer

Ge ett gosedjur till ett barn som nyss har fått cancer!

TRO006_monky_softtoy_75dpi

Ungefär 300 barn per får cancer. Nyfödda barn, barn på dagis, barn i grundskolan och barn på gymnasiet. Dessa barn får hela sin tillvaro förändrad tillbringar under långa perioder hela sina dagar på sjukhuset. På barncanceravdelningen är det fantastiskt fint. Underbara läkare och sjuksköterskor och vårdpersonal, lekrum och skola, TV, dataspel och internet, det finns affär att leka i och en massa pyssel. Det finns undersökningsrum, rullstolar, röntgenavdelningar, sprutor, cellgift och strålbehandling. Speciella plattor man sätter på droppställningen för de barn som inte orkar gå.

Tröstisar vill tillsammans med oss göra skillnad för dessa barn!

Idag startar deras aktivitet där alla som köper ett gosedjur i webshopen samtidigt ger bort ett gosedjur till ett barn som behöver extra tröst! Du och vi tillsammans ger bort en Tröstis till någon som verkligen behöver det, ett barn som nyss fått cancer. Detta gosedjur följer med dem på sjukhuset och hemma och blir deras vän och stöd.
Aktiviteten fortsätter så länge Tröstisar finns och så länge barncancer finns, om lagret tar slut fylls det på med nya gosedjur!

Klicka på länken nedan för att komma till deras webbshop, och snälla gilla Tröstisar på facebook och dela med dina vänner så att många gosedjur får åka till sjukhuset!

Tröstisars hemsida

 

Kram!