Ja, vad säger man…

20140719-135350-50030977.jpgDet

Det var riktigt fint väder ute tidigare på dagen, solen sken och det var sommar. Ändå någonstans kände man på sig att det skulle bli regn för det var så kvavt ute, men det syntes inga såna moln på himlen.

Tog Casper med ner på stan för lite tidsfördriv samt inköp av ny t-shirt till han. Åt lunch på mc donalds och avslutade med en glass.

När vi sen bestämde oss för att cykla hemåt så började det duggregna och det var ett stort svart moln ovanför stan, så vi valde att gå in i en butik i hopp om att det skulle spöregna och vi kunde cykla hem. Tänk vad rätt vi hade(!) Direkt när vi går in så börjar skurarna komma och åskan är värre än något jag hört på länge.

Sen efter 30 min spöregn var cykeln blöt och det duggade lite, men vi cyklade hem i ilfart och fick byta kläder.

Så nu är vi hemma och snart ska lilleman hem till moster Sofie för att spendera natten där medans jag är hemma och tar det lugnt en stund och verkligen ska sova ut <3