Jag vet inte riktigt vad det är för fel på mig. Gång på gång, så försöker jag föra in någon sorts jävla struktur på mitt skrivbord. Jag inbillar mig själv att jag finner en viss ro, som i sin tur ska leda till ett mer effektivt arbete. Jag sorterar fint papper, slänger mögligt kaffe och staplar visitkort efter att jag placerar skärmen i en exakt vinkel. Men det tar mig en halvtimme så har jag återskapat ett kaos. Är det inte en underlig egenskap? Näst intill konstnärlig kanske?
Så, inte nog med att min lägenhet ser ut som ett horhus så ska även kontoret få sig en känga. Det kan ju inte vara nyttigt? Har ni något tips på hur man får lite struktur på en hektisk arbetsplats?


Duden kan du hjälpa mig, du känns som den rätta att fråga haha verkar vara nästan lägg märke till nästan!! Lika down som jag fast på ditt egna lilla sjuka sätt:) haha iafl till det som jag behövde hjälp med då va.. Klockan är 06.09, jag har en stor fucking task att uppnå tills 9 dagar från och med denna tisdagen. Jag måste jobba på det varje sekund fram tills att denna nionde dagen tar slut. MEN JAG HAR INTE EN YNKA LITEN LUST TILL ATT GÖRA SKITEN OCH JAG SOMNAR INTE AV ÅNGESTEN AV ATT JAG INTE HAR LUST. :´( hur ska jag somna igen? Känns som att du varit i det läget då du varit vaken eller legat och halvsomnat, försökt med praktiskt taget mkt till att sova, sen till slut gett upp, för att sedan somna när du varit så jävla trött att din kropp inte orkat med mer. Du kanske har ngn råd för mig? Om inte så är jag hjälplös:( Snälla Cimon säg att Du har en lösning som inte innebär att jag ska ge upp på den omöjliga tasken, men heller inte må dåligt samt ett litet råd om hur att somna:) N then big guy, då är jag skyldig dig en. En fet en. btw eller så kan du låta bli att svara haha för jag vet hur det känns ibland så orkar man bara inte:D.. <3
Haha känns igen, jag är precis likadan ;P
Nu får du väl för fan ta tag i det här. Du MÅSTE sluta jobba och börja blogga. Det här är alldeles för dåligt
Väntar spänt på att kaoset ska försvinna och att det blir lite regelbunden uppdatering- KOM IGEN NU CIMON!!!1
Äh, vafanken…man hittar ju ändå inget när man har städat. Organiserat kaos är det bästa.
Jag vet precis! Införskaffa ett dubbelt så stort skrivbord så kan du lätt få det att se mindre stökigt ut även om det inte är det hehe.
Jag resonerar såhär- Endast genier kan arbeta i kaos:) Så brukar jag trösta mig, och ibland finns det ju faktsikt nån slags ordning i kaoset, förstår du:)?
Fin blogg btw:)!
Haha, jag är precis likadan! Papper huller om buller, post-its, pennor, kaffemuggar med slattar i, hårtofsar, lypsyl osv. Helt otroligt vad snabbt det går att stöka ner utan att knappt ha rört sig från stället!
Lady Dahmer’s tips här nedanför låter faktiskt väldigt bra, vi båda skulle nog kanske ta och ordna lite bättre förvaringsmöjligheter!
(Men när det är stökigt på skrivbordet så syns det ju iaf att man faktiskt har jobbat istället för att bara ha ägnat tiden till städning…kanske).
Ha en trevlig helg!
Jag tror fortfarande att du lever i ett inre kaos och det speglas utåt. Låt det ta sin tid så kommer allting falla på plats framöver. Så är det i alla fall för mig, för tillfället. Får ingen ordning hur mycket jag än försöker.
Jag drömde om dig inatt 🙂