Ja, den där matlagningen gick ju rätt åt helvete. Det tog verkligen emot att hålla humöret uppe sista minuterna under sändningen, för jag tog verkligen illa upp. Det var inte rätt tid för mig att åka på denna nitlott ska jag tala om för er. Jag ligger med en skallra och gnäller framför er om hur ynklig, sjuk och singel jag är – ger mig an en ordentlig comeback och möter detta. En jävla carbonara. Du, du kan dra åt helvete ditt äckliga svin.
Men hungig är jag, så det är bara trycka i sig den förbannade tårtan och hålla käften. Jag kommer inte vinna någons hjärta genom matlagning i alla fall, den saken är säker.


Jag känner igen det där, men sen lärde pappa mig sitt recept och nu är carbonara den enda rätt jag kan laga,men den blir faktiskt fantastisk!
1:förbered allt. Fixa äggula separat i ett glas. Skär upp bacon. Riv parmesanost. Sätt på pastavattnet.
2: stek baconet m pyttelite olivolja. Högsta värme först,sen sänker du gradvis så blir de krispiga. När du är nöjd med dem häller du ut dem på en tallrik med hushållspapper.
3: sås-dags! Sänk värmen till 3. Häll i matlagningsgrädde och vispa upp överblivet bacongrejs från botten för god smak. Häll i äggulan o vispa som en tok,annars blir det inte bra. Häll på massa svartpeppar. Häll i baconen och mer grädde. Därefter rör du ut parmesanosten. Peppra efter smak o låt koka upp LÄTT, annars blir den för tjock. Klart.
Övning ger färdighet, men den här metoden är så lätt att jag,som inte ens kan koka ris utan tjutande brandlarm som sällskap,klarar det. Good luck!
Kristin – Vilka mäktiga och fina ord du skriver till mig Kristin. Efter dessa år har jag fortfarande lika svårt att förstå när ni skriver så fint till mig. Tack själv för att du ger mig bränslet för att fortsätta, jag gör det verkligen för just detta.
Hoppas vi fortsätter att ta del av varandra i flera år framöver!
Yohanna – Haha, syns det verkligen så tydligt på mig? Nej, jag måste fan ta och rycka upp mig. Tack för den goda korven då, nästa gång snackar vi lite skit tycker jag!
Linn – DU FÅR INTE GLÖMMA ATT SKICKA DET TILL MIG!
Ett riktigt bra försök var de ju ändå med tanke på att du hade en publik och inget recept! Testa igen vet ja. Kan gärna lära dig lite matlagning Cimon! 😀
Cimon – Använd charmen 😉
Jag kan lära dig lite matlagning Cimon, jag är kock så kan ge dig några tips:))
jag är faktiskt grym på att laga mat! jag kan lära dig, eller, bara laga åt dig om det skulle vara så? jag skulle nog kunna nöja mig med "bara" ditt sällskap tror jag.
Hej Cimon!
Du är en otrolig inspiriation för mig, och det är tråkigt att du känner dig så himla nere. Livet är inte alltid lätt ,och inte alltid på topp. Men det blir bättre, det har jag lärt mig av din blogg. Jag har följt dig ett tag, men har aldrig vågat yttra mig, din blogg är ju så fin och poetisk och jag är en vanlig tjej från skogen i mitten på sverige. För två och ett halvt år sedan gick min bästa vän bort, och den största anledningen att jag inte gick under var för att jag läste din blogg, jag läste om dig och ditt liv. Vad du gjorde om dagarna för att göra världen lite bättre. Du gjorde i alla fall min värld bättre och jag hoppas till tusen att du känner dig bättre snart! Ta hand om dig.
HEJ CIMON! Jag serverade dig en korv idag ta de inte fel jag jobbar på pressbyrån och jag såg hur sjukt nere du såg ut.. Jag vet exakt hur du känner just tro mig eller ej, så du e inte ensam. Och jag vill säga att ynklig e du inte, sjuk kanske de men de går över och singel jaa det är du idag och kanske imorgon också och ja de känns jobbigt nu men du kommer vakan en dag och känna SHITT JAG E SINGEL WOOOOHOOO!
Försök håll humöret uppe VA STARK och om du kommer förbi igen så lovar ja att bjuda på din nästa korv. Fred och kärlek 🙂
hej cimon! har precis återupptäckt din blogg och älskar den. ligger och söver mig innan sänggåendet med en gammal videoblogg just nu, hehe. är det nördigt? skitsamma! tack för en bra blogg.
Cimon jag tycker inte att du ska vara ledsen över det! Jag tycker du gjorde bra ifrån dig för att inte ha något recept! Du är så jävla charmig och nu får jag dåligt samvete över att jag fnissade åt dig när det gick dåligt. Förlåt!
Måste säga till ditt försvar att det inte är så jäkla lätt att laga mat i ett litet kök heller. Jag tycker att allt jag lagar här i Stockholm blir äckligt. Men när jag är i mammas och pappas stora kök smakar allt prima! Eller så är det bara så att det smakar bättre när man gör mat tillsammans med någon…?
Kram till dig iallafall
Det där ser inte så jäkla aptitligt ut 😛
Anna – Jag tror jag kommer hålla mig till frysdisken ett tag framöver…
Johanna – Det gör jag så gärna så. Måste på något sett bara påminna mig själv om detta då jag besöker Lund nästa gång. Eller håller ni koll?
Ja, jag går tillbaka till min pytt!
Cimon. Du måste träffa min Bella, min bästa vän här i Lund, hon kan laga mat och är världens bästa sällskap, dessutom är hon väldigt vacker med sitt bruna svall. Man kan alltid lära sig av varandra.. du är för bra för att gråta över spilld carbonara ensam..
Fake it til u make it.. jag vann min mans hjärta genom att pudra lite mjöl på kinderna, och servera mina nybakade bullar (bake-off-bullar från ICA´s frys, upptinade i micro)
Cimon här är ett recept jag tror inte du kan misslyckas med 🙂
"Pasta med tager vad man haver sås"
Som hemma hos mig brukar innehålla:
Pasta (valfri sort efter tycke och smak)
Lök, vitlök, paprika, krossade tomater, salt och peppar, oregano (färsk eller torkad).
Vid servering så avslutar du med någon/några skivor mozarella på toppen.
Det brukar vara grunden i min sås, sen kan man se vad man har för intressant i kylskåpet.
Ibland har de blivit en kryddig korv, eller tonfisk. =)
Hacka lök och paprika och fräs det med lite olja i en kastrull tills de blivit mjuka.
Sen i med tomaterna och resten av kryddorna.
Lycka till! =)
åh! jag träffade dig i kista galleria, och tog en bild med dig. Jag blev så paff när jag såg dig, visste inte riktigt vad jag skulle säga.. det jag hade velat säga var väl att.. jag läser din blogg, och gillar det du skriver. Helt enkelt.
Jag tycker du skulle kunna skriva en bok med Forni, ni förmedlar känslor på ett riktigt bra sätt. Och man (jag) kan ofta relatera till texterna, och tycker det är otroligt skönt att någon annan kan sätta ord på MINA känslor och tankar.
lite flummigt nu. men jag hoppas du förstår! puss och kram