← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Cimon Lundberg

Hur står det till?

Jag tycker att vi ska fortsätta snacka lite skit här. Tyvärr har jag varken kaffe, wisky eller ett bra röpang att bjuda er på, men vi kan väl ha lite kvalitetstid här – som på den gamla goda tiden? Jag sitter själv på redaktionen och skulle behöva lite sällskap, mer än att poppa till radion.

 

Hur står det till? Vad har ni för er?

21 svar på ”Hur står det till?”

  1. Cimon!

    Har slängt iväg ett mejl till dig i söndags tror jag, angående projektet mot mobbning, men har fortfarande inte fått något svar. Hoppas verkligen på svar så vi kan bolla lite idéer och fortsätta snacka :D!

  2. Sanna – När jag själv jobbade i butik (under vintern) behandlade jag folk som folk behandlade mig. Men, sen finns det ju en anledning till varför jag inte jobbar i butik längre…

  3. Det är riktigt pirrigt och förväntansfulla tankar som virvlar runt i mitt huvud idag. Imorgon ger jag mig av ensam, blott sjutton år, till Sydkorea till min lika unga pojkvän för att återförenas och andas samma luft i i alla fall sexton dagar tillsammans. En fjärdedel av skolåret han kommer att vara där, har gått nu och att ha väntat så länge på morgondagen har varit riktigt med upp och ner. Men nu har jag precis ordnat allt som behövts ordna inför resan och ska bara packa ner det sista i bagage och handbagage innan jag ger mig av imorgon. Känns lite magiskt över det hela!
    Hoppas att du också upplever magiska dagar i höst Cimon! Ha det fint!

  4. Själv sitter jag och funderar på hur man tar första steget med förändringar.
    Jag vill byta karriär, jag vill göra karriär.
    Efter 3 år på samma ställe som var mitt första jobb börjar man ju fundera lite på vad man ska göra med livet.

    Hur gör man?

  5. Lär ju vara allmänbildad när jag är klar med detta år. Min lärare är en sådan som nästan spikar in kunskapen i ens huvud. haha 🙂 Mina ögon är öppna så jag väntar med spänning 🙂

    Vad ska du hitta på ikväll? Blir det någon middag med oss eller har du andra planer :D?

  6. Jag har precis placerat min ända på kontorsstolen och ska snart börja serva otåliga kunder som ringer in till kundtjänst, men jag klagar inte, det är inte varje dag man pratar med drygt 100människor på ett fem timmars pass. Annars har jag just nu en hemtenta som jag fruktar, ska lämnas in på fredag kl 12:00 och jag har en del kvar om man så säger! Men jag älskar ämnet jag pluggar, nämligen kriminologi och jag hoppas att jag inom några år har en karriär inom detta!
    Kramar til dig Cimon, hoppas du får en förträfflig Onsdag!

    / Madeleine

  7. Sarah – Skönt med överraskningar! Vad är det för jobb?
    Det är något jag verkligen sörjer faktiskt… Det är svårt att finna tid och ro för mig att läsa. Vanligtvis har jag alltid en bok med mig i väskan vart jag än går, minst! Idag läser jag inte lika mycket som jag hade önskat. Kom gärna med boktips!

  8. Lilla fröken ska ta körkort förstår du! Så kommer befinna mig i Norrköping 2 veckor framöver, from måndag.

    Jag förstår dig, det är bara jag som är lite otålig! Trevligt! Hoppas det är en (1) i inboxen när jag kommer hem från arbetet vid 23 ikväll då.

  9. Jessica – Vad är det för intensivkurs?
    Jag har sett ditt mail! Vill kunna svara på det i lugn och ro bara, och det är ju inget som kommer på silverfat nu för tiden. Men jag kommer förmodligen att sitta med mail i kväll!

  10. Mersiha – Jag saknar verkligen historialektionerna. Önskar jag var bättre på det idag, det är ett stort plus i framtiden ska du veta – få känna sig allmänbildad.

    Det händer en hel del nu faktiskt, håll ögonen öppna!

  11. för det första FDLKNGLKFNGFLDKNG. = råkade skicka kommentaren utan namn = måste skriva om = jobbigt & förbannat onödigt.

    Hej! Med mig är det bra! Lite nervös inför måndag, då jag beger mig iväg på intensivkurs! Annars är jag nyfiken på huruvida ditt svar på mitt mail kommer se ut. Är spänd. Hur mår han själv?

    Jag småstädar rummet nu innan jobb kl 16!
    / jessica

  12. Jag sitter på ett café i göteborg och försöker plugga, blev precis erbjuden ett jobb av kvinnan brevid mig.. skumt det där. Har förresten en fråga till dig Cimon; läser du mycket? Om inte, vad är hemligheten vakom din superförmåga att skriva?

  13. Är hemma sjuk – sitter i min favorit herrskjorta, med mjölkmustasch och försöker ignorera Naturkanskapsboken som ligger bredvid mig. Istället blir det nudlar och the talented mr ripley! Låter ganska bra! Man är ju sjuk trots allt…

  14. Jo då detta är en sådan dag då allt är jättebra! En sådan dag när nästan alla pusselbitar ligger på sin rätta plats! Sitter nu i skolan i väntan på historiaprov, inte det roligaste, men hey, you do what you got to do 🙂 Hur mår du själv Herr Lundberg? Är allt bra?

Kommentarer är stängda.