← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Cimon Lundberg

ej närvarande

(Jobbade med en tv-produktion i Colombia under två månader. Saknar min lilla polare som hängde med mig hela dagarna och myste)


Lustigt nog så pratade jag om fokus senaste igår. Idag, kan jag inte hitta det – vart jag än letar, vrider eller vänder på mig själv. Skönt att rutinerna sitter där dem ska och att redaktionen och arbetet flyter på av ren automatik.

 

På senaste tiden har jag gått runt och kännt mig så trött. Så trött. Ja hela tiden går jag med kisande ögon och ser ut som en ledsen panda. Humöret är uppe, men energin finns inte riktigt där. Jag är på mina magmediciner igen, då halsbrännan och magkatarren golvar mig totalt.

 

Jag har inte tid med någon längre resa, men jag tänkte om ni kanske har några tips på vart jag kan åka för att få en överdos av sol och lugn?

6 svar på ”ej närvarande”

  1. Mexixo, Mojitos och tacos(På deras egna vis måste jag poängtera) havet, sanden mellan tårna..Tycker att du borde prova på att resa bort någonstans som du aldrig haft tankarna på, tror att du behöver uppleva nya saker som du aldrig har provat på förut, eller prova på det som jag gjorde igår. Skrev ner hur du vill leva och hur du vill att din vardag ska se ut. du kommer bli förvånad över hur lite som du behöver och gör dig lycklig. Tycker att alla människor borde ta sig tid att fundera över hur man vill leva och hur ens vardag ska se ut. Annars skulle jag råda dig att åka till USA? Har du varit där? Kanske för likt Sverige men tanken på alla svenskar som har börjat åka dit men det skadar verkligen inte att försöka.

  2. Jag skulle säga att du inte behöver åka så långt. Jag skulle säga att det kanske inte är sol du behöver? Kanske yoga för att få lugn? kanske långa skogspromenader? simning? Vad gillar du? Prova massor. Hitta din grej, och lägg undan tid. 🙂

  3. Australien!
    Långt dit, men jag tror det kommer vara en underbar resa,
    jag själv ska dit om drygt fem månader och spendera drygt två vänner med mina två bästa vänner som befinner sig där nere just nu, ska bli helt fenomenalt!
    Annars kanske en liten visit till Kuba passar? Åka till ett resmål där du bara kan få vara du och ge dig själv tid, om det nu är någon sådant du letar efter 🙂

  4. Nice är ju ganska lugnt och skönt. Eller som jag sagt på twittan, Rom är fortfarande behagligt och en lagom stor stad som man kan strosa runt i och bara relaxa 🙂

    Btw, ät kokt mat och ris några dagar, då blir magkatarren bättre!

  5. Åk till Palma vet jag, jag var själv där för ett antal år sedan och jag ska dit igen v.44. Staden beskrivs som ett litet Barcelona, fast mysigare, renare och framför allt finare. Bara ett tips. Gillar din blogg Cimon!

  6. Kroatien, På den största ön som heter Brac, var där i somras och visst de kör som galningar men verkligen så sjuuukt avslappnande då det inte är världens turisthysteri som det är i typ Turkiet.

Kommentarer är stängda.