Vi brukar oftast prata film och musik på min twitter (lundbergcimon) men jag tänkte att vi kanske kunde införa en viss kategori här med. Kan ni inte tipsa mig om era absoluta favoriter i filmvärlden, så ska jag ta fram ett gäng vi kollar på tillsammnas och pratar om?
Sen vore det inte hemskt om jag kunde hitta en redan till i kväll nu när jag sitter med näven i skrevet och en öl?


Det här med att ge filmtips har blivit vardagsmat för mig sedan jag började jobba på Filmkedjan, så jag kände mig manad att skriva upp några sevärdigheter här med!
"I am Sam" – OJ, vilken bra film
"Seven Pounds"
"Lincoln Lawyer"
"Water for Elephants"
"Limitless"
Jag skulle kunna fortsätta hela dagen, men dessa får räcka för stunden! "I am Sam" är ett MÅSTE, Sean Penn är fullkomligt genialisk!
jag tycker att du ska se filmen Franska nerver av Jean-Pierre Améris (såg den på bio igår) – handlar om två känslomänniskor (de är väldigt blyga) som romantiskt nog tillverkar choklad. Passion och rädsla, enkelt och krångligt, söt och bitter. du får google it yourself jag orkar inte lägga in en länk, lat som jag är. ehe. En enkel film men se den om du har möjlighet.
Slumdog millionare!!!!!!!!!!!!!!!!!
var på rea för Åhlens medlemmar förra veckan iaf. BÄÄÄÄÄÄÄST!
Amélie från Montmartre
La Vita È Bella
En långvarig förlovning (Un long dimanche de fiançailles)
Crazy stupid love (går på bio nu och jävligt härlig)
Garden state
Fight Club (måste bara stå med på min lista)
Catch me if you can måste vara en av världens bästa filmer. Den är inte bara baserad på en sann historia utan ALLT som händer i filmen har hänt på riktigt. Helt otroligt.
Das Leben der Anderen (De andras liv) superbra film om DDR och Gestapo.
Goodbye Lenin! – handlar också om DDR och Berlinmurens fall
Amélie från Montmartre (Le Fabuleux destin d’Ámelie Poulain) har du säkert sett , men ändå =)
La Vita È Bella (Livet är Underbart) om italienska judar i koncentrationsläger
Catch me if you can
Pay it forward
Nyckeln till Frihet (The Shawshank Redemption)
The Last Samurai
Forrest Gump
Några av mina favvisar, och dissa inte de tyska filmerna, de är faktiskt RIKTIGT bra! 🙂
En sorts kärlek!
http://www.youtube.com/watch?v=820aDgHpnDA
Mina favoriter just nu är The Fall (http://www.youtube.com/watch?v=IwsYyRc9j4g) och Never let me go (http://www.youtube.com/watch?v=sXiRZhDEo8A)
Johnny Depp, en skådespelare utan dess like. Unik och fantastisk på vad han gör.
Lejonkungen ett och två vinner ju alla kategorier. Men såg filmen Dogma häromveckan vilken var sjukt rolig.
Black Swan, Seven pounds, the notebook, American pyscho. Endast kvalité i dessa mästervärk.
Office space (roligaste filmen som någonsin gjorts), GIA, trainspotting, the doors, the basketball diaries, moulin rouge, for coloured girls, stoned, pineapple express, role models, i love you man, requiem for a dream, eternal sunshine of a spotless mind, a clockwork orange, fight club, sucker punch, yes man, this is england, sid and nancy, alice in wonderland (tecknade), breakfast at tiffanys, dirty dancing, juno, thank you for smoking, the runaways, 127 hours, almost famous, hair, crazy stupid love, little miss sunshine, the dreamers, bridget jones, love and other drugs, jane eyre, lords of dogtown, lost in translation, führerns elit, the notebook, eat pray love, pulp fiction, blow, wuthering heights, garden state..
Dokumentärerna zeitgeist, den ovanliga byn.
Och lite skummare filmer som the holy mountin, braindead, fear and loathing in las vegas,
Där har du några av mina favoriter.. tittar ganska mycket på film så att säga haha.
Life of David Gale.
Handlar om en grupp högutbildade lärare som kämpar emot dödsstraff. En i gruppen på tre blir mördad och hennes vän blir misstänkt och sedan dödsdömd. Är den bästa filmen jag vet!!! Ingen thriller eller läskig på något vis, bara smart och jävligt spännande.
Livet är underbart/La via belle(år 1997, finns en äldre version med samma namn). Lustig film som är sorglig. Hur judarna behandlades under andra världskriget. Om man inte gråter till den har man fan inget hjärta.
Reqiuem for a dream, BÄSTA FILMEN JAG HAR SETT! den är så stark, känslorna bara flödar, grät en kvart efter filmen var slut, för jag blev så insatt i den, kände allt karaktärerna i filmen kände. otroligt bra film som måste ses!
Den som inte har sett "My name is Khan" har aldrig någonsin sett en riktig film.
Filmen skildrar en muslimsk man med Asbergers Syndrom och hans kamp för upprättelse efter WTC-attackerna 2001.
En fantastisk historia som bjuder på gråt, skratt och budskap i dess vackraste former. Jag vill iskallt påstå att alla har någonting att lära av denna film.
The Beach, Limitless, Inception. Tre riktigt sevärda och bra filmer !
Brokeback mountain, I am Sam och Seven Pounds – och så klart The talented Mr. Ripley 🙂
Min absoluta film, som jag inte vet om den ens går i ditt intresse, är Mannen som kan tala med hästar (The Horse Whisperer). Den är inte favorit bara för att det är en hästfilm, utan för att den är så otroligt välgjord och trots att jag sett den hundra gånger bölar jag forfarande när jag ser den. Så hemsk, så fantastisk, så fin. Se den! Och svara på mitt mejl hörru – det här med mobbning hoppas jag på att spåna vidare på!