Till er som hängt med mig ett bra tag nu, ska jag berätta att min uppfattning om Göteborg inte är bitter och sur längre. För er nya, glöm det. Jag är ganska upprörd över att jag bara kunde spendera en natt, och inget mer – för jag tycker förbannat mycket om staden! Går igång så det sjunger om det på er dialekt dessutom.
Men, hotellfrukosten… Skenet bedrar när man kliver in och kan spegla sig i golvet eller bli miljonär på allt guld överallt på Hotell Elite Park. Så möter man denna sorliga frukost, vatten med kaffesmak och personal som inte kan svenska, och inte vill vara trevliga utan dricks. Mycket upprörd.
Sen, aldrig mer flyg till Göteborg. Eller inrikes för den delen. Knappt om ni skulle föreslå ”paradiset”! Jag vet att det inte är ultimat att flyga med feber, förkylning och öronvärk. Men dra-åt-helvete, vilken smärta. Jag satt mellan en finansman och en surfardude, en väldigt cool sådan – och grät hela resan. Jag grinade som ett litet barn, för att det gjorde så ont, så ont, så ont. Först försökte jag kämpa emot, men sen gick det inte. Jag tog tag i sätet som om det var en gynstol (eller så som jag föreställer mig en) inför en förlossning och bara grät av smärta. Ja, så var det.
Tillbaka på redaktionen för jobb, tänkte passa på att gråta och skylla på öronen. Boys dont cry but men do.


Va lyxigt att sova på hotell, åh för en själv är det en dröm!
Usch, förkylning och flyg är ingen bra kombo! men det verkade som att du överlevde situationen endå tack och lov! 🙂 " Först försökte jag kämpa emot, men sen gick det inte. Jag tog tag i sätet som om det var en gynstol (eller så som jag föreställer mig en) inför en förlossning och bara grät av smärta. Ja, så var det" håhå oh så klockrent, bilden som kom upp i mitt huvud av denna levande text var rätt rolig men å, så lustig!!
Flyg är perfekt om man åker tillsammans med någon så kan kan kramas och prata! jag själv är jätte nervös för att jag ska eventuellt till thailand över jul och nyår,, dit ska jag flyga SJÄLV!! usch!
kram!
Hoppas du kommer hit igen! Missade dig och allt, skandal.
Kramar
Fy fan för att flyga med feber alltså. Första gången satt jag bara och grät hela vägen från Marseille till Arlanda och bet nästan sönder en plastflaska. Trodde jag skulle bli döv. Sen i somras blev jag sjuk dagen innan jag skulle flyga till Turkiet och funderade allvarligt att strunta i hela semestern och stanna hemma bara för att slippa smärtan. Det gick dock bättre än förväntat, fram till morgonen efter då jag vaknade med öroninfektion. Fick äta antibiotika och undvika alkohol och bad hela semestern. Inte så lyckat.
Så jag vet hur det är, lider med dig.