Dansa clubvals!

Clubmusiken har tills nu byggts av klossar som består av 4 slag. Det är det som gör att alla Svennebanan kan göra hammaren till Swedish House Mafias hits. Men imorgon kväll, i London, sker musikalisk historia. Adamski, som främst är känd för hiten Killer, kommer att skapa en symbios mellan sent 18oo-tal och nutida electrosound. Först gången jag hörde det här, blev jag förtrollad.

Sen log jag lite för mig själv, för det blir en utmaning för alla DJ’s att mixa in den här typer av Neo-waltz på ett snyggt sätt.

Det är lika bra att du börjar träna att dansa i 3/4 takt och dammar av valsstegen. Om det inte blir en ihållande trend som gör att andra artister följer efter, så kommer det i vilket fall som helst att bli en enorm fluga.

Vågar du vara den som först önskar Adamskis låt när du går ut i helgen?

Jag kommer redan att starta min lobbying ikväll… Beware of the waltz-lady!

2 svar på ”Dansa clubvals!”

Kommentarer är stängda.