← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Susanne Delastacia

Muffinsmania!

Jag har kristyr i håret och grön kramellfärg på fingrarna, just hemkommen efter några galna och exklusiva timmar i köket på Muffinsfabriken. Min dotters glädje över att få gå loss i ett riktigt bageri och skapa sina egna muffins, lyser hela vägen hem.

Ett av Muffinsfabrikens skapelser...inget för en amatör...

Kanneth Bergman, är mannen bakom Muffinsfabriken som har butik på Götgatan här i Stockholm. Pösiga, lockande och dekorativa muffins är hans jobb och med mer än 35 sorter, är det nästan omöjligt att välja vilka man INTE vill ta med hem.


Jag ska erkänna att jag blev lika glad som lilla trollungen, när hon fick frågan om hon ville komma och baka någon söndag, när det var lugnt i butiken. Ända sedan serien ”Tårtan” har jag drömt om att få gå loss på riktigt och botanisera bland smetmaskiner och varmluftsugnar.

Så klart att hon fick jobba från grunden och snickra ihop sina mästerverk. Jag blev nästan lite stressad av att stå framför ett bord med oändliga möjligheter av marsipanfigurer, färggrann kristyr, pärlor, strössel och chokladformar. Lilltrollet tog det lugnt och började skapa med fantasin, utan tvekan.


Helt klart är att hennes skapelser fick högre betyg – jag tror jag försökte för mycket helt enkelt.

Två tunga kartonger senare, fylls hemmet av den söta doften av en otroligt kul söndag. Framför allt är det underbart att se ett litet ansikte som strålar av bus och glädje, efter några sockerstinna timmar i bageriet.


Hon har redan skrivit världens längsta inköpslista på ingredienser för att vi ska kunna göra egna konstverk hemma…pust…

Kika in i Muffinsfabrikens butik och testa deras nya – muffinsklubbor!