← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Susanne Delastacia

Botgöring på SR

Året är 2012. Susanne Delastacia har tagit sitt förnuft till fånga. Det är dags att lämna tillbaka statens ägodel. En kniv, med gedigen historia. Bakgrunden till situationen, finns att läsa HÄR.

Hjärtat klappar, pulsen är hög. Kommer hon att bli omhändertagen av vakt-sektionen på anrika SR eller inte? Dessutom är huvudentrén stäng för ombyggnad, så hon blir hänvisad till SVT:s  ingång.

Det här är vad som hände:

Med hjärtat i halsgropen, har jag kommit fram till min gamla arbetsplats.

Väntan var oändligt lång. Bland passerkortslösa projektpersoner och nyfikna besökare stod jag och väntade på min tur…

Vakten blir orolig när jag börjar gräva i min väska

”Det här gäller ett prekärt ärende” säger jag.

”Det gäller återlämnandet av stöldgods, men jag kan inte sitta i förvar, för jag måste vara i sändning ikväll” försöker jag

Han verkar vänligt sinnad, den här vakten...

Vakten tittar granskande på mig och ryggar instinktivt tillbaka, när jag tar upp en rosettinlindad kniv ur väskan.

”Jo, det ska väl gå bra” säger han och stirrar på min fotograferande kumpan.

”Vi återgäldar denna kniv, utan några konsekvenser” konstaterar vakten med ett inövat leende.

Jag kan pusta ut och passera svängdörren ut i friheten, med lättat sinne.

Jag har genomfört min botgöring och siktar framåt. Mot solens renande kraft. Och en sändning i frihet.

 

 

Kommentarer är stängda.