← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
Joakim Mattsson

Midsommar – Bättre sent än aldrig!

I know i know, men nu sitter jag vid en bra och även otroligt snabb dator!

DÅ KÖR VI!


Låt mig presentera Gustaf ( Sidekick). Ja vad ska vi säga? Grabben hade jag redan från början tippat som slutsegarare  detta krökmästerskap. Till en början såg det tungt ut för han. Det enda han gjorde var att röka galet med cigg.

Gustaf säger så här: Fan, jag måste gömma mina egna cigg för mig själv, HAHA!

Men åter till min vilda chansning om att han skulle hålla ut längst? Nej det gjorde han inte. Kan ju bero på att han började shotta med en jävla fart vid 01.00 tiden. Jo men tyvärr, det slutade med kastspya både hit och dit!

Karln som har strategier hur man ska vinna en öltävling. Såhär tänker han – Genom mina matematiska uträkningar så borde man hälla ölen samtidigt som man dricker.

Ja men vad ska man säga om den kloka, roliga, gubbiga, zombiedansaren?! Du är min äldsta och även utan tvekan roligaste vän jag har och någonsin kommer att ha!!!

Handyman-handyman-handyman! Pontus är som lillfarsan, samtidigt som han är typ 2 m lång, right? I allafall så dricker karln öl som ingen annan gör. Han bygger även en kåk under en enda veckan!? Mycket starkt jobbat Pontan. Du är ett föredöme för andra hantverkare. UTAN TVEKAN!

Mannen som alltid bara dyker upp, ENSAM med en öl i handen. En cigg i andra? Svar NEJ! Filip har aldrig rökt en cigg i hela sitt liv. Slå den om ni kan?!

I allafall, Filip dyker alltid bara upp. Man får liksom aldrig något konkret svar av karln. Dåligt? Nja nej, det är mest kul och chockerande faktiskt!

Karln tar hem priset i att vara fullast på midsommar!!! Grattis.

Parbloggaren Fredrik, som var tvungen att hålla sig till läsk hela kvällen!? Ja varför? Om jag inte hörde fel så skulle han och sambon skjuta lerduvor med kungen dagen efter. Så en av dom var tvunga att hålla sig i från alkholen. Bra gjort Fredrik.

Perfekt tänkte jag, DÄR HAR VI EN SOM HÅLLER I KAMERAN!

Ja men där har vi mig ja, Den stora bloggaren av oss, haha skoja. Jag vet faktiskt inte riktigt vad jag ska säga om mig själv?!? Jag hade det i allafall trevligt i städskrubben?, Med gumman!

The family? Tyck till om mr diabetesman nu!!!

En presentation av damerna kommer senare i kväll, nu måste jag rusa!

/Diabetesmannen