Det skulle man kunna säga. I går var det världsdiabetesdagen som dom flesta nog vet om ni läser min blogg!?
Det betyder i allafall att jag firade gårdagen med att käka en djävulsk massa gosaker. Mmm yummiey! Fuck diabetes, du styr inte mig. Jag styr dig! Dvdg ( Det vet du gubben) Tyvärr får man i dag må som en påse skit Men assä? Det skiter jag fullständigt i. I går kopplade jag bort sjukdomen från min kropp. Fast visst, jag tog mina sprutor. Men käkade mkt-mkt-mkt söta saker!
Om det är någon dag man får göra så på så är det fanimej den dagen!
Mitt bs nu: 28.2
Hur firade ni VÄRLDSDIABETESDAGEN?
/Diabetesmannen


Sv: Röstade på dig 🙂 Btw firade jag gårdagen med att träna men det var för att jag inte visste vad det var för dag förrän ganska sent. Hade jag vetat det hade det ju blivit träning + massa gott 😀
jag tränade och åt naturgodis och choklaaaad. Var heller inte på topp direkt, men vad fan – det var ju en passande dag som sagt!
jag firade med att göra en tatuering på handleden, diabetesloggan, vart skit snyggt!
Jag åt också godis 🙂 Mums! Kan inte säga att bld.sockret har legat perfekt de senaste dagarna men lite godis kan inte skada 😉
Hej!
Håller med dig till 100% om det är någon dag man ska äta godis så är det då. Själv spenderade jag dagen med en stor påse lösgodis med min diabeteskompis.
Kram