I bland kan jag bara känna vad trött och less jag blir. Snälla, låt mig bara vara när jag är ute och gör nöjen. Du sabbar stämningen så ända in i helvete!
Diabetesmannen – Jag hoppas ni någon gång förstår hur mycket jag avskyr denna sjukdom. Och jag hoppas att ni förstår varför jag gör det också. Det är ganska uppenbart liksom. Diabetesen stör mig när jag spelar tennis, när jag spelar innebandy, när jag festar och när jag har sex. Det är som att bli spottad i ansiktet.
Givetvis så är det ju inte så här varje dag. Absolut inte! Men det händer alltför ofta. På så sätt så har jag väldigt svårt att se diabetes som något positivt.
/Diabetesmannen


Du kan ju ha s*x med en annan diabetiker så finns det förståelse? 😉 blink blink 😛
, känner detsamma med min diabetes, den är typ bara ivägen, oftast iallafall.
Jag förstår hur du känner. I lördags när jag var ute hade jag högre än vad jag någonsin mätt själv och det steg snabbt. Och så hade jag inte tagit med mig min spruta för jag tänkte ”jag ska ju inte äta”.. ja det var ju jävligt dumt för jag fick åka hem o hade gött med panik, så att jag kände mig alldeles snurrig o svimfärdig. 🙁
Hmm ja diabetes är bara negativt. Jag var ute i lördags och drack. Kommer hem vid 5 på morgonen och har 17 i blodsocker. Kul.. Följ mitt liv med diabetes på instagram : camillabarrborn
gud så alla klagar… har själv diabetes och jag har lärt mig att ska man ut och festa så gör man inget speciellt med insulin osv innan, utan man äter bara något när man druckit klart typ… sen är väl vi alla inte likadana förstås.
(sen angående sex och diabetes… sex är bra för diabetiker…. 😉 )
och nej jag ser inte heller något positivt i att ha diabetes, det värsta som någonsin hänt mig, och då har jag haft de hela livet! jag miss sköter mig så otroligt mycket så de är inte sant, vet om det själv och tänker på det varje dag, men tar ändå inte tag i det… meeeen inte klagar jag för det, även fast jag vet konsekvenserna….
(och jag vet att jag klaga lite nu, but still! )