Lyssna nu, sluta vara så fjantiga och snälla mot diabetes. Är trött på allt larv jag läser om sjudomen. Jag menar, ska den här jävla sjukdomen få lite uppmärksamhet så kan man inte skriva på ett löjligt sätt. För fa-an, stå på er och skriv exakt vad ni tycker om sjukdomen. Blunda inte för problemen, ut med dom.
Diabetesbloggar: Vad jag vet så finns det mellan 30-40 diabetesbloggar. Och hur många är bra? Typ ingen, tyvärr. Undantag finns, men ni är för tråkiga. Ni bjuder inte på er själva. Ska man blogga så måste man stå ut lite, att vara unik.
Men hallå diabetesmannen, jag bloggar om diabetes för att enbart hjälpa andra? Jaha och säger jag, du måste göra din läsning intressant oavsett. Titta bara i min blogg. I nästan varje inlägg får jag med det mesta man behöver.
1. Gör blogginlägget intressant genom en bra rubrik.
2. Använd starka ord som uppmärksammar läsaren.
3. Använd en nytagen bild som gärna passar bra till blogginlägget.
4. Var lagom kaxig, men samtidigt ödmjuk. Försök verkligen att få ut med vad du vill i blogginlägget. ( Känslostarkt)
5. Säg att ni känner diabetesmannen, så löser sig resten.
Varför driver jag sveriges största diabetesblogg och är allmänt populär för? Någon måste det ju vara?
Och ni, försök att förstå min ironi i bland.
Mitt blodsocker just nu : 4,8
/Diabetesmannen

Halloj! Jag undrar hur man tar reda på att man driver Sveriges största diabetesblogg?