Trendigt? Svar ja!

På bild : Skandalbrorsan. ( Bilden är tagen för en timme sedan)

Yrke : Avslappnad målare, att vara hantverkare sägs vara sexigt. En riktig handyman så att säga.

Men vad ser vi på bilden, jo, en avslappnad men även jäkligt trendig hantverkare, som även bryr sig hur han ser ut på jobbet och inte bara på fritiden. Detta gillas starkt av diabetesmannen. Bra jobbat, brorsan.

Du är trendig!

På bild : Min katt, Torkel. ( Tagen i natt)

Ungefär vid 01.00 så skriker min blåsa efter att få kissa. Jag springer uppför trappan och gör som min blåsa säger åt mig att göra. Efter det så upptäcker jag något mycket märkligt. Min katt har tagit över min dator och har bestämt sig för att slöfacebooka. Detta är bland det mest fantasiska jag har sett.

Ja, Torkel, du är sveriges trendigaste katt!

 

På bild : Diabetesmannen ( Bilden togs vid 15 tiden i dag)

På något sätt försöker jag efterlikna en rockstar, men samtidigt så finns James Dean i mitt huvud. Han inspirerar mig nå enormt, både till utsséndet hans klassiska stil.

Och ciggen, ja den sitter bra där, i min mungipa. Lagom kaxig attityd och ett halvtrashigt utssénde. Ja, det är jag, det är diabetesmannen.

Jag är även jag, trendig.

 

Mitt blodsocker just nu : 6,8

 

/Diabetesmannen