← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

Bankrånare som ens får lov att vara Skådespelare!

Har inte inte uppdaterat bloggen på ett tag nu, men kände som jag ville skriva något om Malou Sivers program, ett program jag egentligen inte alls gillar så mycket, men man råkar se det ibland och det kanske vore mer lämpligt att ta in lite mer intressanta personer i detta program, vilka personer som egentligen får lov att figurera i dagens samhällsklimat, bli gärna Kriminell för Bonniers verka inte bry sig, och inte för att vår statsminister heller tar samhällets kriminalitet på största allvar:

Vet inte riktigt hur obegåvat detta samhälle är uppbyggt, såg på Tv4 morgonprogram och där sitter en halvt hjärndöd svensk skådespelare som varit med såklart i Sveriges absolut sämsta film genom tiderna ”Snabba cash” och som jag har påtalat någon gång innan, att skådespelarna är riktigt dåliga i denna filmen(men det kanske är meningen)så även han och dessutom har denna filmen en urkorkad lågbudget manuskrifthandling och handling. Jag såg dumt nog ”Snabba cash” då den gick på TV, tur att jag inte gick och såg denna mögbögfilmen på Bio, men hur som helst så sitter denna före detta Bankrånare som till en början åtminstone verkade som en ganska så sympatiskt person och berättar hur fint det är att leva sedan berättade han att han begått ett stort bankrån utan några som helst knappast ångerkänslor och verkade bara tycka det var helt okej och vore bra gjort, men det som är ändå sämre är att han får vara både skådespelare och besöka Hollywood och arbeta med Tom Cruise. Givetvis var denna person från före detta Jugoslavien där våld ter sig ganska så naturligt i samhället ännu idag, så det kan vara förståeligt att man blir bankrånare, ja det finns även svenskar som är kriminella och även dom som inte är kriminella men lever på ett sämre sätt utan att bli kriminella!

 

Ett Tips till Tv4 och Malou, kan ni inte ta in Carolina Gynning så hon kan få berätta om alla hennes skatteskulder hon har till Staten, då skulle nog Malous program nästan bli ännu sämre, men bara nästan!

Ibland känns Tv4 precis som det socialdemokratiska och Vänsterpartiet som vill socialisera allting även den unika människan, så att den unika människan också blir tvingad och bli lika som allting annat, men tyvärr så vill ibland Alliansen samma sak fast ännu värre eller iallafall nästan tyvärr!

 

Trevlig Söndag!