← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

The healthy and Superfast food for only you!

Valde lite grön passade färg till denna text!


Den nyttiga maten, igår skrev jag om de SvinGoda snabbmatkjedjorna KFC och TACOBELL, men hur Svingoda den här maten än är så är den ju faktiskt inte direkt så nyttig, så om ni som är ekonomiskt rika istället lyckas hitta någonting nyttigt till eran kanske nya resturangföretag, så kanske ni kan försöka hitta eller öppna en nytillverkad typ av mattypform som inte ännu idag existerar som endast är nyttig, god och bra, HJÄLP! då kanske ni även om måste öppna en helt ny fabrik också där denna nya mattillverkningen produceras, för det kanske inte finns en sådan typ av snabbmatukjeda ännu i världen, och nu räcker det nog inte med några miljoner utan kanske några hundra miljoner istället, helt plötsligt, men visst skall det vara unikt så skall det……;O)


Kanske som när man går till sin lokala matbutik, istället för att köpa all den där onyttiga maten, så gå istället och köp lite nyttig frukt som smultron, hallon, jordgubbar, olika jucier och fullkornsbröd, men gillar man inte nyttiga grönsaker köp inte det, men i denna nya matresturangkjedjan, så kanske man blandar allt så gott, så det bli gott tillslut(oj vad jag filosofierar nu)!


När jag tänker på det sista jag skrev att inte gilla någonting som grönsaker, så kanske denna nya resturangtyp gör att man kan producera nya matvaror som kanske gör att man helt plötsligt älskar grönsaker hur illa man än ogillar dem, man kanske kan blanda grönsakerna tillsammans med nötköttet eller kanske inte ens kött existerar det är helt nya producerade matvaror som ännu inte existerar, som kanske lite av det vi ser idag i Hälsokostbutikerna fast ännu bättre!


Sedan en sak som kommer vara bättre är detta med den såkallade snabbmaten som kanske inte alls är så snabb idag som den borde vara, utan då kommer den redan vara klar då man kommer in i resturangen och inte behöver vänta mer än man bara berättar om vad man vill ha förnågonting så är de redan klart och köerna förminskas ”at once” (Medesamma).


 


Så jag skulle ha min nya Resturangkjedjaslogan om jag nu var rik och kalla den för:


”The healthy and Superfast food, for only you!”


Lite Matfilosofi sä här på en Onsdag!


 


*PUSSISS*