← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv

Att endast få se vackra och friska människor!

Att endast få se vackra och friska människor, detta borde få vara den finaste Liberalismen, detta tycker dagens samhälle i mångt och mycket är fel att vi inte ska få se det vackraste mänskligheten har att erbjuda och för ofta blir det verkligen nästan tvärtom istället så är idealen så uppsocialiserade på Tv så vi ska bli fördummande och som jag uttrycker det försockrade, dricker ju själv massor sockerfri läsk för ofta så jag tillhör också nästan denna fördummade skara som samhället lyckas fördumma lite av min vanliga ironi. Inte så konstigt att idealen på Tv och i samhället är av det fördummande slaget för vi måste även ibland kunna få indentifiera oss med det vanliga trista samhället, där arbetstillfällerna är fåtaliga och glamouren lika med noll och där man minst av allt vill se droger och tobak, det är där det finns som mest, så ibland känns det ganska svårt att lita på alla dessa världsliga samhällen, för vart man ska vända sig när våra skolor inte fungerar som de ska och alla kritiserar varandra för vem som har mest rätt att få existera i våran sociala arbetetsmarknad och ungdomliga skolvärld, därför tycker jag att man mer och mer borde maximera livskvaliten för de som verkligen vill skapa ett bättre samhälle och de som skiter i det av konstiga orsaker borde inte få alla de rättigheter som vi andra som vill se en skinande ren ultramänsklig Liberalism i våra samhällen, med estetiskt vackra människor, för det finns faktiskt de människor som ogillar vackra intelligenta ideal av olika orsaker!

 

Det är just inte meningen att individualismen ska förmultna ner mer och mer i detta samhälle vi försöker skapa och skaka och förhoppningvis stolt att bygga upp, öppnar man en resturang för sin egen skull eller andras trevliga skull, givetvis för andras trevliga livsglädje, det är inte sådan individualism jag menar, utan öppnar man en resturang gör man det givetvis för andras skull och inte sin egen skull!

 

Så Ultraliberlism borde vara den pålitigaste och trevligaste formen av livet eller som en del uttrycker det Livsglädje, så jag tycker det kan vara klok att försöka undvika alltför sociala miljöer så man själv inte går under eller blir en negativare person!

 

*TREVLIG SÖNDAG*