Hur har er kväll varit? Min har varit lugn och skön. Fortfarande lite bakis från Rockbjörnen, blev några champagneglas, hur många är ännu oklart.
Min och Måns hemmakvällar på helgerna följer ALLTID samma mönster. Det börjar vid sju…då tar vi varsitt glas vin/öl/bubbel och Måns spelar poker på nätet medan jag bloggar. Sedan lagar jag mat och vi tittar på två filmer som vi laddat ner. (Får man skriva det?) Jag gillar våra rutiner, det ger mig trygghet. Det är sådana saker man saknar mest om man gör slut.
Nu har Måns precis somnat och jag ska gå också lägga mig.
Några ord att tänka på:
Alla dras till människor som är säkra på sig själva. De sprider ett lugn omkring sig som andra vill befinna sig i. Självsäkra människor kan ”kosta på sig” att vara ödmjuka och bjuda på sig själva och behöver inte hela tiden framhäva sig själva eller hetsigt svara på kritik. Om du skrattar ofta kommer människor att älska att vara i din närhet. Även om man är nere finns det alltid något att skratta åt, typ en film eller en rolig kompis. Eller dig själv. I crack myself up!
Det var mitt lifecoaching-råd för idag. Tack ni söta som läser min blogg.

