← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
EllenF

Dagens test: Gliss Kur Asian Straight

Jag har testat schampo och balsam ur den senaste hårvårdsserien från Gliss: Gliss Kul Asian Straight

Konsistens och doft: Schampot är lättlöddrat och har en fräsch, ganska stark, blommig doft. Balsamet känns ovanligt drygt för ett budgetmärke och har en något mer diskret doft.

Utlovar: Rakare hår utan plattång i upp till 48 timmar! Kontrollerar frissigt, ostyrigt hår och gör det slätare. Genom att imitera hårets keratin för att reparera på djupet, återfår håret sin elasticitet, styrka och naturliga känsla.

Resultat: Testar den först på Måns men hans superlockiga hår blir inte det minsta rakare, om än något mindre frissigt. Sedan läser jag pressmedelandet och ser att man måste använda hårfön för att få fram resultatet. Hm! Måns använder inte fön men det ärnu dags att testa på mig själv. Eftersom både mitt naturliga och löshår är vågigt är jag också en bra testkandidat. Efter att ha fönat ut håret blir det faktiskt rakare än det brukar, även dagen efter. Däremot känns det lite strävare och torrare än vanligt, vilket kan bero på att jag alltid använder inpackning i vanliga fall. Någon vårdande effekt kan jag inte märka efter en användning.

Pris: 40 kronor styck.

Betyg: 3/5

15 svar på ”Dagens test: Gliss Kur Asian Straight”

  1. haha har fudnerat på att testa det där men var nästan hundra på att dte var bluff, har själv världens krull och jag kan inte ens blåsa mitt hår rakt upp och ner för då blir det risigt som fasiken 😉

Kommentarer är stängda.