← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
EllenF

DAGENS TEST: Tan Can Clear

Jag har testat Tan Can´s nya spray för ansikte och decolltage;

Tan Can Clear

Det kanske inte är så många som känner till, men Tan Can är faktiskt svensktillverkad. Nu kompletterar de sin vanliga BUS med en ofärgad spray (utan bronzer) speciellt framtagen för ansiktet.

Konsistens och lukt: I cant lie! Den har en riktigt skarp lukt, men å andra sidan försvinner den så fort du har sprayat klar och sitter inte kvar på huden som BUS brukar. Spraystrålen är något mer finfördelad än kroppsvarianten (360 graders vinkel på munstycket) vilket är bra!

Utlovar: Efter 4-6 timmar har den rätta färgen utvecklats och du har en
vackert naturlig (inte orange) solbränna. Solbrännan sitter kvar i ca.
1 vecka, för bästa resultat använd alltid peeling innan sprayning och återfukta huden regelbundet med fuktkräm. TanCan Clear innehåller återfuktande AloeVera,
återuppbyggande vitt te-extrakt och den exklusiva ingrediensen
Erythrulose som gör solbrännan extra hållbar, jämn och naturlig i
färgen. Solsprayen innehåller inga parfymer eller nötoljor vilket gör TanCan lämplig även för personer med känslig hy och allergi. En
flaska räcker till cirka 3 helkroppsbehandligar eller drygt 40
ansiktsbehandlingar.

Resultat: För mig är hudens kondition prio ett och de flesta BUS täpper igen porerna och ger flammig hudton. Detta är dock INTE fallet med Tan Can Clear. Hyn påverkas inte till det sämre, och får en svagt ljusbrun nyans. Jag föredrar när det blir väldigt naturligt första gången och gör hellre ytterligare appliceringar, och två gånger behövdes för att man skulle se solbränd ut. Vill du bli knallbrun är inte detta rätt BUS för sig men för oss övriga som inte vill se ut som pepparkakor utan bara få en fräsch hudton så är denna ultimat!

Pris: 199 kr här.

Betyg: 4, 5 av 5.

2 svar på ”DAGENS TEST: Tan Can Clear”

  1. Halloj…

    Tycker oxå om att blogga… kolla in min blogg genom att klicka på länken ovan.

    Till alla som är intresserade av att blogga:

    Vill du tjäna poäng på din blogg & sedan handla med dessa poäng i webbutik? Vill du få gratis presentkort värt upp till 500 kr från H&M, Åhléns, KICKS, Guldfynd, Din Sko eller flera andra superbra butiker? Börja isåfall blogga redan idag på denna sida: http://www.pointshop.se/?ref=891770

    Jag har provat – det funkar!!

    MVH

    /Bloggie :O)

  2. Tack för intressant läsning, som alltid! Älskar dina högklassiga inlägg, du är skarp Ellen och vacker på det. You are lucky!

Kommentarer är stängda.