Kärleken hittar vi på jobbet, enligt en undersökning av e24.se. Och jag kan inget annat än att instämma. Under mina drygt 3 år i Stockholm har det hänt mig två gånger. Måns träffade jag första gången när han intervjuade mig för ett reporterjobb. På krogen har jag aldrig träffat någon. Har ni?
Enligt undersökningen är den vanligast kombinationen bland gifta par en läkare med en annan läkare.
”Möjligheten att mötas borde förstås vara viktig, men
det förklarar bara en liten del av äktenskapen. Läkare möter läkare och
lärare möter lärare, men på tredje plats över vanligaste äktenskapet
ligger lastbilschaufför gift med undersköterska. Inget i deras vardag
torde vara direkt överlappande, om inte lastbilschaufförer skadar sig
mer än andra yrkesgrupper, men den statistiken ingår inte i denna
utredning.
Just undersköterska verkar vara ett
attraktivt arbete hos en kvinna i männens ögon. Sett i hela riket är
undersköterska det i särklass vanligaste arbetet för en gift kvinna.”
Visst, män gillar ”omhändertagande” kvinnor, men jag har ett annat förslag. Förutom att undersköterska är en väldigt vanlig yrkesgrupp, kan det inte vara så att en tjej som väljer att jobba inom vården tycker att familj och barn är viktigare än karriär. Vad tror ni?

Jag tror på din teori Ellen, jag har aldrig heller träffat någon på krogen men däremot många i skolan. Där träffar man ju personer med samma värderingar (oftast) och samma intresse så det faller liksom naturligt.