Om du vore kille, och ville få kontakt med tjejer via Facebook, hur skulle du då gå tillväga. Vi säger att du är en vakt på Village och har tillgång till ett stort kontaktnät. Skulle du då
A) Leta runt tills du hittade en tjej som var singel och som du verkade ha något gemensamt med för att sedan presentera dig själv i ett mail.
eller
B) Lägga till så många okända tjejer du kan (för att öka oddsen) och sedan genom chattfunktions skriva ”Hej söt, vad gör du ikväll?” till alla så fort de loggar in.
Vakten ifråga, valde alternativ B och kvalificerade sig därför raka vägen ut från min vänlista. Tydligen kände han sig ändå missuppfattad av det kvinnliga könet. På sin FB-sida har han nämnligen publicerat följande låttext under rubriken; Tänk på detta tjejer!
If you were a boy
Then, girl, you’d understand
You need to stop listenin’ to your friends
Love, respect, and trust your man
So I go to clubs with the guys
And sometimes flirt with the girls
I should be able to roll out, as long as I’m comin’ home to you
And give you the world
But you’re not a boy
So you don’t have a clue
How I work and pay the bills
How everything I do is for you
Visst, tycker lite synd om honom. Inte på ett bra sätt dock.
