← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
EllenF

Äntligen en debatt!

Är jättestolt över att ha lyckat få igång en debatt och vill gärna lägga till några saker med tanke på era kommentarer. Detta var en av dem.

Vi
homosexuella gör allt för att vår värld ska bli så likvärdig som
möjligt så varför i helvete skulle inte en kvinna som dessutom är
homosexuell vilja bli präst/biskop? Man kan inte rå för sin läggning
och religion. Det är väl helt underbart att hon faktiskt blev vald
TROTS att hon är flata. Alla kristna håller inte med om texterna i
bibeln. Det är inget fel i att vara homosexuell, det är DET vi försöker
få in i ALLAS huvuden.

Vi homosexuella göra allt för att vår värld ska bli så likvärdig som möjligt…till och med ändrar på Bibeln? Eftersom så många inte verkar ha läst det jag skriver ordentligt vill jag förtydliga några saker.

JAG TYCKER INTE ATT DET ÄR NÅGOT FEL PÅ HOMOSEXUALITET. Det är Bibeln som gör det. Jag är inte bokstavstrogen eller tror på allt Bibeln säger, eller kanske på Bibeln överhuvudtaget– men är det inte meningen att prästerna ska göra det? Annars är det väl totalt meningslöst att ha en religion, då kan man ju ha syjunta istället.

Någon skrev att min lesbiska kompis i Växjö säkert skämdes över mig. Tvärtom kan jag säga att hon inte vill ha något med någon kyrka att göra. Just pga det jag har talat om i bloggen. Hade jag varit det minsta fördömande mot henne eller hennes livsstil hade hon såklart inte varit vän med mig från början.

Någon annan påpekar att det var osmart skrivet av mig eftersom ”min chef är homo.” Jag kan garantera att Daniel Nyhlén, oavsett eventuell läggning, i egenskap av en av Sveriges skarpaste skjutjärnsjournalister och provokatörer, sätter åsikts-och yttrandefriheten i första rummet. Dessutom tvivlar jag på att han har någon stark personlig åsikt i detta fallet.

Jag är alltså inte emot homosexuella, så det blir ingen diskussion där. Däremot diskuterar jag gärna vidare homosexuellas plats i svenska kyrkan eller svenska kyrkans dubbelmoral överhuvudtaget. Eller religionens dubbelmoral överhuvudtaget.

Men ja, jag tror på Gud.

Kram

1 svar på ”Äntligen en debatt!”

  1. Ja fan ingen kan väl ta dej som en "pantad glamourmodell-vars åsikter inte betyder nåt"!
    Än en gång kommer du med knivskarpa texter, åsikter, argument med både botten och grund.
    Själv orkar jag inte vara så mycket annat än neutral i frågan, anser att ALLA människor är lika mycket värda. Men religion i dagens samhälle ger jag dessvärre inte mkt för..Men du har jävligt många bra poänger!
    Kram till dig..

Kommentarer är stängda.