Till dig själv, din mamma, fickvän eller syster.
Jag tycker det är roligt att få en julklapp man kan använda på nyårsafton och vad är då bättre än något ur Clarins lyxiga nyårsmakeup?
Temat är guld, skimrande lyster och glamour. Min favorit är denna ögonpalett Gold Attraction Eye Quartet & Liner palette.
Den innehåller 4 ögonskuggor: en ljusrosa som är perfekt som bas, en ljusbrun/beige som ger ögat djup, en guldig för ögonvrån och en brun/bronzig för ögonlockets yttre kanter. Den innehåller även en mörkbrun eyeliner (till vänster) med små, skimrande guldkorn i (syns tyvärr inte på bilden) som är perfekt för att inrama ögat eller göra en mjuk sotning. Alla färgerna ger lyster och skuggorna är skimrande.
Här har Emma fått en vardagssminkning med paletten.
Produkterna är limited edition och finna bara på NK och fram till nyår. Ögonpaletten kostar 695:- och kommer i en exklusiv (och ganska tung) guldig dosa. Buy now or regret it later!



