← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
EllenF

Zink.

Efter minglet på Melanders åkte jag, Freddie, Mika och Nisse Molinder (ägaren till Melanders) till Zink för att äta middag. Zink är en av Stockholms absolut bästa restauranger.

 

Vi började med lite champagne och Pata Negra medan vi väntade på vårt bord. Efter det åt jag, på Nisses inrådan, entrecote. Tror inte att jag har ätit så här mycket kött i hela mitt liv!

 

 

Jag gillar dig, säger Mika. Du äter hela tiden!

 

Jag vet inte om jag kan ta det som ett komplimnang men jag antar att kockar (som Mika är) och matälskare som jag passar ihop.

 

Hur fotogenisk kan man vara?

 

Efter middagen gick vi till Noppes där vi träffade ett jättegulligt äldre par jag stod och pratade med ett bra tag, sedan hade Fredrika som sagt bord på hennes favoritklubb PURE. Jag stannade inte så länge då jag blev erbjuden skjuts hem av en kompis klockan halv 2 och jag skulle jobba idag. Nu har jag en timme på mig att fixa mig och ta mig till Hornsgatan från Danderyd så jag måste skynda mig. Hoppas vi ses i skobutiken!