Jag har en liten fundering om hur olika sminkkedjor behandlar sina kunder beroende på om de är sminkade eller osminkade. Detta efter att jag haft en otrevlig upplevelse på Make Up Store för någon timme sedan. Jag är sen flertalet år tillbaka nöjd kund hos Make Up Store och köper i huvudsak bara mitt smink på Make Up Store här i Uppsala och jag har varit medlem i fyra år och gått på flertalet klubbkvällar så de har sett mig förr. Idag var jag dock osminkad och hade glasögon på mig och redan där kände jag en annorlunda stämning då jag klev in i butiken. En butik som just då bestod av två anställda och en av deras vänner. Ett trött hej från dem och ett hej tillbaka från mig. Då anledningen av mitt besök var att kika på puder då mitt befintliga från MUS bara har småskärvor kvar gick jag till den hyllan och började kika. Märk till min förvåning då tjejen som är chef kommer och föser bort mig med sin vän i släptåg, jag flyttar på mig men ändå lyckas hon trampa mig på tån. Hon mumlar ett ursäkta utan att kika mig i ögonen och fortsätter prata med sin vän. Jag blir så klart inte glad och går bort till en annan hylla innan jag känner att jag verkligen inte har lust att handla där och går därifrån med känslan att de just förlorat en kund sen fyra år tillbaka. Hur har ni blivit bemötta (av samma kedja) beroende på om ni gått dit sminkade eller osminkade?/ Elin. B


Jag märker en klar skillnad mellan mejkad/omejkad när jag shoppar smink. Blir inte otrevligt bemött men säljaren/makeupartisten förutsätter väldigt ofta att jag är helt novis när jag kommer omejkad.
Håller helt med ang kläderna. Shoppar helst i mitt Juicy-set. Lätt att hoppa i och ur! Kram!
Jag brukar kolla på klockan om personalen känns ignorant eller otrevlig eller mindre engagerad än man förväntat sig. Börjar det närma sig stängning kan det vara så att personalen är lite tröttare och inte kan ge lika bra service. Tänker alltid på det. Har aldrig tänkt på det som sägs ovan. Trist om det ska vara så..
Jag har rest runt väldigt mkt och turnerat med större showproduktioner i Skandinavien och vissa delar av Europa och kan säga att detta är ganska vanligt..
Jag är då ansvarig för artisterna och i alla mindre städer eller typ Tromsö, Odense eller Luzern kanske det inte alltid finns det man vill ha och då får man fråga sig fram vilket går sådär.
MUS affärer kan jag säga generellt är väldigt mkt bättre på att låta personalen hänga med kompisar eller kollegor istället för att ta hand om kunder. Egentligen nu när du nämner det så är det faktiskt exeptionellt dåligt på många ställen när det gäller detta, de ser sig lixom som lite mer än alla andra, tittar gärna ner på en om man inte är tokfixad (vilket man aldrig är om man jobbar turné) Ofta man får avbryta eller Be om hjälp för de lallar..
Jag skulle nog vilja säg att jag kan MUS sortimentet bättre än de flesta som arbetar där då jag jobbat med produkterna i åratal och vet mkt om hur de beter sig, vilka som är bäst, vad som funkar till olika slags plåtningar, färger mm och bortsett från ett fåtal butiker som känner mig tar jag alltid fram produker själv. Nu flyger jag en hel del och har börjat handla mer i London och Paris, tycker verkligen de bör se över träningen för dess personal då detta kommer leda till att de köper mer och hde de vart smarta hade de struntat i de över sminkade kunderna och istället satsat på de osminkade i myskläder som uppenbarligen möjligen kanske inte redan har hela sortimentet eller har lättare att pröva ut nytt underlag tex för de inte har ngt gammalt att ta bort innan..
Bortsett från det så har du en Kanon blogg Ellen som jag följt länge!
Kram!
Jag jobbar i butik och nästan det första man får lära sig är att behandla alla kunder lika bra oavsett utseende. Du vet aldrig vem som är den bästa kunden.
Jag har aldrig blivit behandlad så illa men jag märker en viss skillnad. När jag är uppfixad är personalen mer på och tillgängliga medan de ignorera mig när jag är osminkad och klädd i myskläder. Tycker det är samma sak i klädaffärer vilket är idiotiskt då jag är mer benägen att prova och köpa kläder när jag enkelt kan byta om (vilket jag kan i myskläder).