← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
EllenF

Dagens skönaste köp!

När du köper ett lipbalm från FRUIT GORILLA & FRIENDS gör du samtidigt en insats för de utrotningshotade bergsgorillorna i Afrika. Svenska Fruit Gorilla & Friends gör vårdande, ecocertifierade läppbalsam med naturlig fruktsmak. För var tusende såld produkt adopteras en föräldralös gorilla! Adoptionerna sker i samarbete med The Dian Fossey Gorilla Fund International. Alla läppbalsam från Fruit Gorilla är certifierade av Ecocert Greenlife som organisk kosmetika.

Innehållet är 100 % naturligt och 98 % av ingredienserna kommer dessutom från organiskt jordbruk. Enbart beprövade naturliga ingredienser som sheasmör, bivax, solrosolja, jojoba och e-vitamin ingår. Formulan är av det fasta, hårda slaget och har en silkig finish.

Finns i 6 versioner! Jag rekommenderar Banana Said Knock You Out som doftar banan-milkshake!

Pris: 69 SEK på Beauti.se

2 svar på ”Dagens skönaste köp!”

  1. För mig är formulan medel och doften över medel. Dock har den en liten bismak vid applicering. Hur tyckte du?

  2. Jag har den där hemma och har tyvärr inte tyckt om den. Hade ingen aning om vad den stod för, nu fick den en helt annan innebörd och då kan man inte göra annat en älska den 🙂

Kommentarer är stängda.