För första gången i världshistorien ska jag på en date i min hemstad Växjö. Och nej, jag har fortfarande inte lyckats hitta en Växjö-bo som lever upp till mina dejting-kriterier. Däremot lyckades jag lokalisera Kalmars sötaste kille och importerar hit honom på lördag. Det ni! Han heter A, är 27 år, 1.90 lång och har de finaste isblå ögon jag har sett. Och ”håret” såklart. Har jag några läsare i Kalmar som känner igen honom? Över 90% av mina läsare bor i Stockholm enligt Google Analytics så chanserna är inte särskilt stora. Vi ska se Berättelsen om Pi på bio och sedan ta några drinkar. Det var ett tag sedan jag skrev något personligt i min blogg så jag tänkte att ni kanske var lite nyfikna.
Det är en extremt fin linje mellan att skriva personligt (dagboksmässigt) och vara privat på ett integritetslöst sätt, men jag följer magkänslan och hoppas att jag hamnar på rätt sida för det mesta. Vid några enstaka tillfällen har jag ”hängt ut” människor och deras beteende. Personer som är vana att komma undan med att bete sig illa vid upprepade tillfällen behöver ibland få sitt eget beteende rakt i ansiktet för att förstå budskapet.


De har ju det! Han har ett gäng snygga kompisar. Om du står för portot skickar jag upp några till dig?
Har Kalmar en till sån på lager tror du? 🙂
Barnslig och oansvarig är ju inte åldersspecifikt dock. Jag har träffat 23-åringar som har varit mer världsvana, ansvarsfulla och gentlemän än 35.åringar. Allt beror på uppfostran, miljö och personlighet. Överlag är yngre killar mer aim to please…
Jag har bara haft osis med yngre killar.
Barnsliga, totalt oansvariga och inga gentlemän överhuvudtaget.
Så håller mig till min egen ålder (30) och över.
Inte för att de är så mycket bättre…
Aldrig haft så mycket otur med män som detta år tror jag. FY!
Jag vill ha en kille som är lite flexibel och 40 + är oftast inbitna ungkarlar eller har för mkt baggage . Jag funderar inte över ålder men dejtar väl 25 -35 åringar överlag .
Själv gillar jag inte yngre killar. Men spela roll liksom?
Så länge man trivs, har skoj och mår bra. 🙂
Lycka till! (han var ju inte ful direkt, hehe)
Kul att folk engagerar sig så i vem jag dejtar, sen bryr jag mig inte om vad alla tycker ; )
;o) Puss babes, age is just a number!!! Det verkar vara det som folk hängt upp sig på i ditt inlägg haha. Big deal. Have fun!
Åh vad roligt, hoppas du får en toppenkväll. Kram Marie
True ! ; )
Äh, höddu! ”Man är inte äldre än den man ligger med!” Det är mitt motto iaf!
Är man 35 + när man precis fyllt 35 ha ha? Jag varken känner mig eller ser ut äldre än 27 så siffran har ingen betydelse i mitt fall. Däremot gillar jag inte dubbelmoral – du hade aldrig kommenterat detta om jag varit man och tjejen var 27 . Och det vet alla.
Ha ha ha ! Bästa kommentaren i år ! ; ) Jag skickar en med honom hem på lördagskvällen ; )
Typiskt här är man singeltjej i Kalmar och så lyckas du hitta en Kalmarkille som tydligen är nått att ha :). Du får minsann hålla dig till Växjökillarna eller exportera hit en pudding från Växjö i utbyte ;).
Hej Ellen, är han inte lite ung? Är inte du 35+:are?