Vill du att världen ska täckas av ett kalifat där alla hedningar som inte konverterar halshuggs? Är du råkapitalist som skövlar regnskogar i Borneo och tjänar pengar på barnarbetare? Rappande anarkist som twittrar om att tortera oliktänkande politiker med avbitartång? Any takers? Förutom några enstaka extrema avarter (de uppräknande och några till) gör man klokt i att utgå från att majoriteten av alla svenskar vill samma sak – men att man bara har totalt polariserade åsikter om hur man ska nå dit. Vem vill inte ha fungerande skolor, sjukvård och tillräckligt med bostäder eller att alla ska ha det så bra som möjligt? Det är lösningar som ser olika ut. Privatiseringar vs. förstatligande. Flyktingpolitik som är mer kvantitativ (hjälpa så många som möjligt med livsuppehälle på plats) eller kvalitativ (lägga samma summa på det mindre antal som tar sig hit ). Går man in med föreställningen att alla har ett gott uppsåt kan man vara mer överseende med andra. Inte för andras skull utan för sin egen. Precis som du förlåter andra människor för din egen sinnesro eftersom det är du som skadas av att bära på hat – inte den du avskyr. Tänker man i dessa banor kan man hålla en bra nivå i alla samtal – hur brett ens åsikter går isär. Enligt Jesus formulering: ”Fader, förlåt dem, de vet inte vad de gör.” Sedan gäller det att välja sina strider. Det är svårt att vinna en argumentation mot en intelligent person. Men nästan omöjligt att vinna mot en korkad. Ointelligens genererar nämligen upprepningar, personangrepp, plattityder mm. Därför bryter jag numera en diskussion direkt om jag märker att personen bemöter mina sakargument med känsloargument eller inte kan hålla sig till ämnet. Även en känslostyrd, normalintelligent människa kan formulera känslor i logiska teser med hjälp av lite basic argumentationsteknik. Generellt är de människor som påstår sig vara de godaste –de mest fördömande. Det ligger immanent i hela godhets-begreppet. Vi är goda och de som inte tycker som oss är onda. Svart eller vitt. Därför skiljer det teoretiskt inte särskilt mycket mellan de som anser sig själva vara moraliskt överlägsna och nazisternas ”övermänniskor” som hävdade ett biologisk övertag.
Avslutningsvis. Det finns inget som retar dina ”motståndare” mer än när de inte kan dra ner dig till deras nivå. Håll höjd.


Det vinner man alltid på! Stor kram!
Precis så ska man göra. Om man märker att det inte är någon hemma, lägg ned. Jag hälsar också artigt på meningsmotståndare….det är väldigt roligt!;)
That’s because Im really Old ; ) puss
Du är väldigt vis.