← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
EllenF

Update: Weekend Copenhagen

Har haft den bästa helgen i år so far! Jag älskar Danmark till att börja med och sedan hade jag världens trevligaste sällskap; några italienska vänner som flög hit bara för att träffa mig och se Danmark (de hade aldrig varit här innan). Deras plan var försenat så jag fick vänta en timme på flygplatsen. Men just Arrivals at Kastrup är en av mina favoritplatser på jorden. Jag kan stå och bara titta på alla glädje och kärlek (och positiv nationalism) och känna mig alldeles lycklig. Love Actually. Vi bodde sedan på ett helt fantastiskt hotell, Axel Guldsmeden, med världens mysigaste bakgård med lounge upplyst av lyktor till sent på natten, restaurang samt spa. Allt som serveras där är ekologisk eller organiskt. I love that!

 

11009887_10153396949455993_1970927142890617956_nAxel Guldsmedens Organic Kitchen. Vi gick sedan ut till en lokal bar för lite drinkar.

 

11694859_10153397529330993_6256667632982526035_n-1

Frukosten var helt amazing! Åt till och med bacon då det stod på skylten bredvid att den kom från ”glada grisar”.  Fantastiskt organiskt jordnötssmör och mango chutney samt ekologiska brieostar med pistagenötter i. Biodynamiska juicer (jag drack Pink Grapefrukt och Morot) och äggröra från frigående höns. På det hur många röror och sallader, frukter som helst.

Processed with Moldiv

Jag & Luca gjorde även ett besök i deras SPA. De hade ett ”kallt” bad (bild nedan) som kändes som en svenskt skogstjärn men själva temperaturen i rummet var jättevarm så det var bara skönt! Luca gillade dock INTE det! Italians! They like it hot!  Sedan de vanliga tillbehören; sauna, varm jacuzzi, loungestolar mm. och extremt exklusiv inredning. Kan varmt rekommendera detta till alla som älskar ekologisk lyx.

Processed with Moldiv

Nu blir det tåget hem till Växjö och jobbar sju dagar i sträck nu. Hoppas ni också haft en fin helg!