Näst sista dagen på året blev en mycket bra sådan. Började med en pedikyr hos Kicki på skönhetskliniken Desideria.
Hade gjort ett stort Beauty Faux Pas – nämligen att pilla bort det gel lack som var kvar på mina tånaglar istället för att gå till en salong där de gör det med vätska. Nageln som var under blev väldigt skadad av det. Överhuvudtaget blir tyvärr nageln under något förtunnad vid användning av Gel Lack. Ungefär som med extensions eller fransförlängning. Mina tånaglar behövde därför rehab. Kicki filade och lade på olika nagelförstärkande lager. Sedan bara ett lager, ”vanligt” rosa transparent lack. Nu kan jag i alla fall ha öppna skor på nyårsfesten ikväll.
Efter det var jag och Rpbin på bio. Jag är inget Star Wars-fan och hade redan sett sista Hunger Games, så det fanns inte mycket kvar att välja på. Brukar inte bio-utbudet runt storhelgen vara bredare? Vi hade typ fem filmer att välja på så det blev En man som heter Ove. Den var som bra svenska filmer är mest – tragikomisk. Lika delar humor och sorg. Grät faktiskt lite på slutet och det gjorde R med. Är man känslomänniska så är man ha ha!
Kvällen avslutades med kycklingsallad och Netflix (skräck-serien Hemlock Grove). Nu ska jag nyårs-städa lite så att man vaknar upp till ett fräscht hem på årets första dag. Hoppas ni får en underbar nyårsafton!



Tack! <3
Underbar bild!