← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
EllenF

ORIGINS Drink Up Intensive Overnight Mask

catalogueImage

Doft & Formula: Medeltjock vit creme med en ganska kraftig, fruktig doft.

Användning: Två gånger i veckan, eller så ofta som behövs. Massera in på rengjord hud. Torka bort överflöd och lämna över natten.

Utlovar: Ger omedelbart, intensiv fukt med hyaluronsyra och aprikos-kärnolja. Avocado-olja, japansk tång och mango butter bygger upp en fuktbarriär för morgondagen.

Resultat: Jag gillar den friska, fruktiga doften, även om den är lite i starkaste laget för ansiktsvård. Jag gillar att masken ska jobba medan man sover men första användningen var ingen fukt-bomb för min hud. Dock såg jag en skillnad på hudtexturen som blev synbart jämnare. Efter några nätters användning försvann några utslag jag hade på kinderna (som antagligen berodde på yt-torrhet). Jag håller alltså inte med om omedelbar, intensiv fukt– men däremot en bra mask som reglerar fuktbalansen på sikt. Min favvo är fortfarande Dr Hauschkas fuktmask (helt naturlig fuktbomb) men anser att denna produkt är över medel i sin genre samt har en mycket dryg formula.

Pris: 280 SEK (100 ml) på Åhléns.

Betyg: 3,5/5