← Tillbaka till Improveme Bloggarkiv
EllenF

Update Stureplanskliniken.

När vi kom till Stureplanskliniken i Malmö igår fick jag veta att jag inte kunde göra Fraxel-behandlingen den dagen. På min konsultation hade man nämligen missat att ge mig recept på de antivirus-tabletter man ska äta två dagar innan (och efter) behandlingen. Dessutom skulle man använda en tvätt med AHA-syra dagligen i två veckor innan behandlingar för att få bort alla döda hudceller. En sådan tvätt från Jan Marini använder jag i och för sig redan men nu fick jag en från Mene& Moy, den Stureplanskliniken rekommenderar. Jag fick en ny behandlingstid om två veckor– den 15 dec. Det kändes ju lite snopet men huvudsaken är att det hinner läka innan bröllopet och det gör det ju. För att uppnå det resultat jag vill ha menade läkaren också att jag kommer att få göra minst tre behandlingar. När jag ändå var där gjorde gjorde han ett provbehandling på ett litet område med en svag styrka, för att se hur huden reagerar och hur pass hög styrka vi ska använda under den riktiga behandlingen.

Min mamma (nedan) fick i alla fall sin behandling och jag kommer att lägga upp före- och efterbild på hennes panna nästa vecka. Då hon hade ganska djupa rynkor i pannan (hon är 60+) räckte det inte med Botox utan de var tvungna att komplettera med lite filler (Restylane) för att få ett någorlunda slätt resultat. Min mamma har aldrig gjort någon behandling innan så det ska bli jättespännande att se resultatet! Hon är ganska svullen idag, men det blir man ju alltid av fillers. Däremot tyckte hon inte att sprutorna gjorde särskilt ont, vilket förvånade mig!

 

3 svar på ”Update Stureplanskliniken.”

  1. Mycket intressant att få se före och efter bilder på dig och din mamma!
    Hoppas de kommer snart!

    Superintressant att följa!

  2. Ja det ska jag göra! Jo det kan man göra, men då lägger de ögonskydd innanför ögonlocket vilket är lite obehagligt. Jag har ju gjort det- på Spektrakliniken! Blev jättebra!

  3. Ska bli intressant att se bådas resultat. Snälla ta en osminkad och sminkad före bild på nära håll- riktigt nära 😉 och efter bild såklart!
    Kan man ta fraxel på precis ovanför ögongloben- där rynkan bildas eller är det kört? Verkar lite farligt kanske..?
    Ha en trevlig helg!

Kommentarer är stängda.