I många av montrarna på ACADERMIA kunde man testa på gratis-behandlingar och jag gjorde tre stycken. I montern som tillhörde Klinik34 (som kallar sig Sveriges första klinik specialiserad på minimal-invasiv estetisk kirurgi och medicinsk hudvård) kunde mäss-gästerna pröva på en kemisk peeling med OBAGI:s syror och produkter. Både jag och Anja passade på att bli av med döda hudceller och yt-torrhet och nu är min hud babymjuk. På den här bilden ser det dock ut som om jag ligger på min dödsbädd istället för på behandlingssängen.
MikronMed, en av Skandinaviens ledande leverantörer av laser och IPL-system, var också på plats. Jag har ju testat IPL som hårborttagnings-metod innan, vilket inte fungerade så bra på mig – men nu testade jag istället IPL Photorejuvenation i ansiktet, som används mot bla. solskador, röda kärl och som i mitt fall – för att stimulera tillväxten av kollagen. Behandlingen känns som små, brännande snärtar på huden men hela ansiktet tog mindre än 10 minuter och det står man ju ut med. Resultatet ska börja synas efter två veckor så jag återkommer med det!. Men Jessica Duveblad gör denna behandling regelbundet och älskar den!


Ska bli bättre på det!
Hej!
Läser din blogg då och då och tycker den är bra. Men, du återkommer sällan med utvärdering/resultat av de behandlingar du gör. Så, ett önskemål, gör det mer ofta framöver. Och ta före samt efterbilder, som visas i utvärderingen av behandlingen.
Hepp!