Jag har, som ni vet, tidigare testat NANNIC NBE 500 för ansiktet men detta var första gången jag gjorde en NBE-massage på kroppen!
Vad är det? Värme-massage med hjälp radiovågor.
Utlovar: Går djupt ner i vävnaden och ger en varmare, mjukare och mer elastisk muskel på kortare tid! Ger ett lymfdränage som reducerar mjölksyra och slagg samt minskar fria radikaler med 7 %. Sätter igång blodcirkulationen och ökar syreupptaget och kroppens PH-värde. Kan också förbättra immunförsvaret, reducera inflammation samt stimulera produktionen av kollagen och hyaluronsyra.
Resultat: Jag har extremt stela axlar och massagen med värmehuvudet var väldigt behaglig. Resultatet efter 30 minuters massage var betydligt mer effektivt än den Thai-massage jag brukar göra. Jag var betydlig mer avslappnad och rörlig i nacken och blodcirkulationen hade sitt igång så pass mycket att jag var rosig om kinderna och nästan yr. För hållbarare resultat behöver man gå en kur och det kommer jag definitivt att göra!
Betyg: 5/5

