Ny approach till goodiebag: lägg alla prdoukter i en hink coh låt folk plocka själva vad de vill ha! Så gjorde Stockholmsgruppen Cosmetics på sitt julmingel igår. Jag tog tre duschcreme i travel-size till Måns, perfekt att ha i träningsväskan! Älskar deras produkter.
Efter minglet på Lydmar, där det bjöds på glögg och luciatåg, mötte vi upp min kompis Matt på Story. Matt kommer från London och var en av de första personer jag lärde känna när jag flyttade hit, men vi har inte hållit kontakten på senare tid. Vi började prata igen när jag bjöd in honom till nyårsfesten. Han och hans kompisar åt middag på Story igår och vi (jag, Fredrika, Frida & Stina) slog oss ner och drack några glas vin i deras sällskap. Sedan gick jag & Frida vidare till O-baren. O-baren är verkligen underskattat. Det är den perfekta blandningen mellan stureplan och söder.
När jag bodde i Växjö gick jag enbart till ett ställe som heter DeLuxe. Världens bästa uteställe. Ett bohemiskt hak med dj:s som spelar pop/rock och jättebra liveband. Fantastisk stämning jämt. Underbara människor! Jag kan tänka mig att det finns ett sådant ställe här i Stockholm också. Antagligen på Söder. Men jag känner tyvärr inga människor som hänger på södermalm. Utom Peter och honom hänger jag inte med längre.

Bild tagen från Fredrikas blogg.
